U organizaciji Fondacije "Konrad Adenauer Stiftung", Panevropske unije Bosne i Hercergovine i Mreže progresivnih inicijativa, u Sarajevu je 12. oktobra održan okrugli sto na kojem je diskutovano o Mišljenju Evropske komisije o zahtjevu za članstvo BiH u Evropsku uniju.
Evropska komisija je u svom mišljenju, objavljenom 6. oktobra, istakla da će BiH morati temeljno poboljšati svoj zakonodavni i institucionalni okvir kako bi se obezbijedilo ispunjavanje 14 ključnih prioriteta za dobijanje kandidatskog statusa za članstvo u EU.
U istom izvještaju precizirano je da u BiH nije postignut napredak u oblasti pravosuđa, ali i da nema napretka u poboljšanju Izbornog zakona u skladu sa evropskim standardima.
- Sattler: BiH bez napretka u oblasti pravosuđa
- Evropska komisija: Suzbijanje korupcije prioritet država Balkana
Okrugli sto pod nazivom "Konkretan razgovor – 14 prioriteta EU: s riječi na djela", na kojem su učestvovali i poslanici Parlamentarne skupštine BiH, otvoren je uvodnim izlaganjima predstavnika delegacije EU u BiH Krassimira Nikolova i direktora Direkcije za evropske integracije Edina Dilberovića.
Prema riječima uvodničara, pozitivne stvari koje je BiH napravila u posljednjih nekoliko mjeseci ogledaju se u ispunjavanju uslova za održavanje izbora u Mostaru nakon 12 godina, te uspostavljanja i usvajanja poslovnika o radu Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.
Uvodničari su konstatovali da je učinjeno još pozitivnih koraka, poput usvajanja revidirane Strategije za rad na predmetima ratnih zločina u septembru ove godine, kao i usvajanja Strateškog okvira za reformu javne uprave na svim nivoima vlasti u BiH.
- Nakon 12 godina postignut dogovor o izbornim pravilima za Mostar
- Vijeće ministara BiH usvojilo Revidiranu strategiju za rad na predmetima ratnih zločina
Upozoreno je i na činjenicu da je ostalo još dosta posla na ispunjavanju prioriteta, među kojima su usvajanje izmjena zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, kao i izmjena zakona o sukobu interesa i javnim nabavkama.
Osim toga, rečeno je na okruglom stolu, potrebno je učiniti više na planu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, te učiniti operativnom saradnju sa Europolom.
Pročitajte i ovo: Sve o 14 za BiH teško ostvarivih EU kriterija
Evropska komisija je u maju 2019. godine usvojila mišljenje o zahtjevu BiH za članstvo u EU u kojem nije preporučila dodjelu kandidatskog statusa, nego je navela 14 prioriteta u kojima BiH treba ostvariti napredak kako bi Vijeće EU mogao da odluči o sljedećim koracima.
Prioriteti se odnose na vladavinu prava, borbu protiv korupcije i zaštitu prava svih građana.
Pročitajte i ovo: Davidović: Za neuspjeh BiH u procesu integrisanja mora neko odgovarati