Kompanije Orange Belgium i Proximus odabrali su Nokiju da pomogne u izgradnji 5G mreža u Belgiji nakon što su odustali od Huaweija usred američkog pritiska da kinesku firmu isključe iz isporuke ključne telekomunikacione opreme.
Ovi potezi su među prvima od strane komercijalnih operatora u Evropi koji su Huawei izbacili iz mreža nove generacije nakon višemjesečnog diplomatskog pritiska Washingtona, koji tvrdi da bi Huawei opremu mogao koristiti za špijuniranje Pekinga.
Glavni grad Belgije Brisel dom je izvršnog tijela i parlamenta Evropske unije, što je pitanje koje posebno zabrinjava američke obavještajne agencije, prenosi Reuters.
"Belgija se 100 posto oslanja na kineske dobavljače za svoje radio mreže, a ljudi koji rade u NATO-u i EU telefoniraju putem tih mreža", rekao je John Strand, nezavisni danski savjetnik za telekomunikacije.
“Operatori šalju signal da je veoma važno imati pristup sigurnim mrežama”, naveo je.
Pročitajte i ovo:
- Huawei u središtu konflikta SAD i Kine
- Mreža 5G: Kineska tehnologija i interesi Zapada
- Tehnološki 'hladni rat' SAD i Kine
Huawei, najveći svjetski dobavljač telekomunikacijske opreme, snažno negira američke navode o špijunaži, te su bili izrazito krivični zbog poziva na zabranu njihovih 5G ugovora.
Međutim u petak su iz kompanije rekli da prihvataju odluke Orange Belgium i Proximusa.
“Ovo je rezultat natječaja kojeg su organizovali operatori kao i rezultat slobodnog tržišta”, rekao je glasnogovornik Hauweija.
"Prihvaćamo poštenu konkurenciju, što je lanac opskrbe više različit, time je i konkurentniji”, rekao je glasnogovornik dodavši da Hauwei već deceniju isporučuje opremu u Belgiju i da njihova predanost ostaje nepromijenjena.
Pročitajte i ovo: Kritičan udarac HuavejuDogovor o isporuci opreme za Orange i Proximus je poticaj za Nokiju, koja se borila da napravi pomak na tržištu opreme za 5G početkom ove godine, čak i dok je Huawei bio pod pritiskom.
“Pokušao sam da postanem dobavljač RAN (radio pristupne mreže) za kompaniju Orange Belgium još od 2003. godine kada je ta kompanija još uvijek bila Mobistar. Evo nas konačno tu”, napisao je na Twitteru Tommi Uitto, predsjednik Nokia Mobile Networks.
Pročitajte i ovo: Šef kineske diplomatije dolazi u Evropu da popravi odnoseVrijednost ugovora nije poznat. Ericsson će isporučiti jezgro za 5G mreže, što predstavlja manji dio posla.
Nokia i Ericsson imaju najviše koristi od izazova sa kojima se suočava Huawei.
Članice Evropske unije pojačavaju kontrolu nad takozvanim visokorizičnim dobavljačima. Ovo izlaže upravljanje i tehnologiju Huaweija ispitivanju te će najvjerovatnije dovesti do toga da ga i drugi evropski operateri uklone sa svojih mreža, kažu analitičari, prenosi Reuters.
Belgija nije jedina zemlja koja je odustala od korištenja 5G opreme kineskog tehnološkog giganta. Vlada Velike Britanije naredila je u julu kompanijama da opremu Huaweija stave van funkcije do 2027. godine. Sjedinjene Države i Australija su ranije zabranile svojim kompanijama da koriste opremu ove kineske kompanije.