NATO dao BiH 500 hiljada eura za borbu protiv COVID 19

U okviru Sjevernoatlantskog saveza (NATO) oformljena je zaklada za borbu protiv pandemije COVID-19 za Bosnu i Herecegovinu (BiH), u iznosu od 500.000 eura a operacionalizacija ovih sredstava očekuje se uskoro, saopšteno je iz Ministarstva odbrane (MO) BiH.

O tome je, kako se navodi, informisana Misija BiH pri Glavnom sjedištu NATO-a u Briselu (Bruxelles) na nedavnom sastanku koji je održan u tom gradu, a u kojem su učestvovali pomoćnik glavnog sekretara NATO-a za operacije Džon Manca (John Manza), direktor za obrambene institucije i izgradnju kapaciteta Mark (Marc) Di Paolo kao desk-oficir za BiH u NATO-u Rohan Maksvel (Maxwell).

„Po pitanju novog pristupa „jedan partner-jedan plan“, Manza je naglasio da u tome za BiH neće biti izmjena. Kao i do sada, odnosi BiH i NATO-a zasnivaće se na Programu reforme BiH, kao krovnog strateško-političkog dokumenta, koji će biti direktno povezan sa Procesom planiranja i revizije (PARP) i programima koji direktno proističu iz njega“, navode iz MO BiH.

Pomoćnik glavnog sekretara NATO-a pokazao je zanimanje za dostignuća u reformi odbrane BiH te planove modernizacije Oružanih snaga (OS) BiH te pohvalio uspješan proces izgradnje integriteta u oružanim snagama i učestovanje u misiji „Odlučna potpora“ u Afganistanu.

„Također, predstavnici Misije BiH pri NATO-u su upoznati da je u završnoj fazi definisanje modaliteta i za povjerenički fond kojeg NATO uspostavlja za pitanja iz domena malog i lakog naoružanja (SALW)“, saopšteno je.

Pročitajte i ovo: Fondacija NATO: Vremenski okvir uključivanja Zapadnog Balkana najveći izazov

Predstavnici Misije BiH pri NATO-u također su razgovarali i s pomoćnicom glavnog sekretara NATO-a Bettinom Cadenbach (Kadenbah), koja je pokazala interesovanje za formiranje Odbora za NATO integracijski proces BiH.

„Istaknula je važnost da se čim prije dostave informacije o razini provedbe Programa reformi BiH za 2020. godinu. U tom kontekstu, posebno ju je zanimalo kada bi Bosna i Hercegovina mogla dostaviti naredni ovakav program za 2021. godinu.“, navodi se.

Predstavnici Misije BiH pri Glavnom sjedištu Sjevernoatlantskog saveza (NATO) u Bruxellesu, na čelu s veleposlanikom BiH pri NATO-u Mitrom Kujundžićem, intenzivno održavaju sastanke s nadležnim predstavnicima NATO-a, po pitanju Programa reformi BiH i Procesa planiranja i revizije (PARP).

BiH je 2010. godine pozvana da se priključi Akcionom planu za članstvo (MAP), a 2018. NATO je dao „zeleno svjetlo“ za aktiviranje MAP-a odnosno prihvatanje prvog Godišnjeg nacionalnog programa (ANP) BiH.

Pročitajte i ovo: ANP ili Program reformi ili je svejedno?

Program Reformi odbrane BiH usvojen je 2019. godine umjesto Godišnjeg nacionalnog plana (ANP), a koji je bio kamen spoticanja na državnom nivou za imenovanje vlasti na državnom nivou u BiH.

Protiv slanja ovog dokumenta, bio je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, dok su druga dva člana kolektivnog šefa države, Šefik Džaferović i Željko Komšić, uslovljavali imenovanje novog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, slanjem Godišnjeg akcionog plana u Brisel.

Inače, ANP priprema svaka država koja želi da postane članica NATO saveza.

Pročitajte i ovo: Dokument koji ide u NATO dovoljan da BiH nastavi integracije