Protestna šetnja studenata i profesora Univerziteta u Beogradu „Ujedinjeni za obrazovanje” u subotu, 3. oktobra završena je ispred zgrade Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, a zahtevi demonstranata se odnose na očuvanje autonomije Univerziteta i 30 odsto niže školarine.
Demonstranti su na kraju protesta uzvikivali „Čujete li nas?“ ispred zgrade Ministarstva.
Okupili su se ispred zgrade Rektorata Univerziteta u Beogradu gde im se obratio Vladica Cvetković, dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) navodeći da je način finansiranja fakulteta problematičan.
„Vaši zahtevi su ispravni. Fakulteti su okrenuti svom opstanku“, rekao je on.
Saša Moderc, profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, rekao je da studenti i profesori „kao u nekom prastarom dnevniku“ traže „autonomiju univerziteta, normalan rad“.
„Vi (studenti, prim. aut.) tražite smanjenje školarine jer Vaši roditelji ne mogu (nemaju sredstava, prim. aut.) da ulažu u Vašu budućnost“, rekao je on.
Moderc se osvrnuo i na probleme na Filološkom fakultetu na kom radi gde je došlo je do spora oko procedure izbora dekana u koji je umešano Ministarstvo prosvete.
„Mi, profesori Filološkog fakulteta, zalažemo se da se poštuje zakon, samo to. Da Filološki fakultet ima legalno izabranog dekana“, kaže on.
Demonstranti nose transparente sa porukama „Obrazovanje ludom radovanje“, „Nećemo preko“, „Mi smo samo broj indeksa“.
Peticija za smanjenje školarine za 30 odsto na svim fakultetima u Srbiji objavljena je i na internet stranici „Peticije.kreni-promeni“.
U njoj se navodi se da se zahteva smanjenje školarine jer, između ostalog, „mnogi studenti nisu bili u prilici da pohađaju predavanja i vežbe tokom prolećnog semestra, a fakulteti su bili zatvoreni“, dok je „naredna godina takođe dovedena u pitanje“.
U peticiji se ističe i da se ovim zahtevom ne traži milostinja, već je to zahtev „za fer i poštenom cenom“.
Peticiju je do sada podržalo, kako se navodi na sajtu, više od 15.000 studenata.
Studenti Beogradskog univerziteta okupili su se i u četvrtak, 24. septembra ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu sa istim zahtevima, a taj protest je, prema rečima jednog od vođa protesta, organizovan jer razgovori sa nadležnima nisu urodili plodom.
Ove studentske proteste podržalo je Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti koje je izašlo sa pravnim obrazloženjem da su fakulteti prekršili obaveze predviđene Zakonom o visokom obrazovanju, te bi studenti imali pravo na povraćaj prošlogodišnje školarine.