Glavna tužiteljica Tužiteljstva Bosne i Hercegovine Gordana Tadić nije se danas, 14. septembra, pojavila na svjedočenju pred Privremenom istražnom komisijom Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH uz obrazloženje da „uslijed ranije preuzetih obaveza nije u mogućnosti“.
Privremena istražna komisija usvojila je na sjednici u ponedjeljak zaključak kojim se glavna tužiteljica ponovno poziva na svjedočenje pred Komisijom u četvrtak, 24. septembra 2020. godine.
Za ovu sjednicu član komisije Branislav Borenović kaže da očekuje da će u otvorenom razgovoru s glavnim tužiteljicom pokušati doći do određenih odgovora kad je riječ o pravosuđu.
Pročitajte i ovo: Afera po svakom glavnom tužiocu u BiH„Nadam se da ćemo govoriti o tome zašto je stanje ovakvo i da li ga je moguće popraviti određenim zakonskim izmjenama, što mislim da će u konačnici biti i rezultat rada ove komisije. Cijenit ćemo rad ove komisije na osnovu onoga što ćemo kao zakonska rješenja i izvještaj o radu predložiti“, kazao je Borenović.
„Nadam se da ćemo dobiti i podršku Doma naroda da se stvari pokrenu s mrtva tačke“, naglasio je.
„Ovo je deseta sjednica ove komisije na kojoj raspravljamo o akutnoj situaciji u pravosuđu BiH. Sama činjenica da se o ovome raspravlja na najvišem nivou, u državnom parlamentu, da dolaze izuzetno kredibilni svjedoci i daju nam svoju sliku šta ne valja u pravosuđu u BiH pokazuje jedan izuzetan napredak kad je riječ o saniranju onoga što nije dobro u pravosuđu BiH.
Ova komisija je već sada, za manje od četiri mjeseca, održala deset sjednica. Nijedan saziv dosad nema takav pristup radu. Izuzetno sam zadovoljan što imamo ovakav pristup i kredibilitet, kako u međunarodnim institucijama, tako i u domaćim relevantnim institucijama“, kazao je predsjedavajući Privremene istražne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje stanja u pravosuđu BiH Damir Arnaut.
Privremena istražna komisija zaključila je da se na svjedočenje pred Komisijom u četvrtak, 1. oktobra 2020. godine pozovu glavna disciplinska tužiteljica Kancelarije disciplinskog tužioca Alena Kurspahić Nadarević i zamjenik glavnog disciplinskog tužioca Mirza Hadžiomerović.
Pročitajte i ovo: VSTV odbija saradnju sa komisijom Parlamenta BiHPredsjednik Suda BiH Ranko Debevec zaključkom Komisije pozvan je da svjedoči pred Privremenom istražnom komisijom 8. oktobra 2020. godine u 13 časova.
Usvojeni su prijedlozi da se na svjedočenje pred Privremenom istražnom komisijom pozovu i sudija Osnovnog suda Brčko distrikta BiH Nedeljko Tabaković, advokati Ifet Feraget i Marko Dragić i predstavnik Kluba novinara Banja Luka.
Privremena istražna komisija Predstavničkog doma Parlamenta BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama, počela je s radom 26. maja 2020. godine i dosad je održala deset sjednica.
Pročitajte i ovo: Predsjednik Suda BiH: Dodik je taj koji nezakonito prisluškuje ljudePrivremena istražna komisija Predstavničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH formirana je na osnovu zaključka sa 2. hitne sjednice Predstavničkog doma, na kojoj su poslanici raspravljali su o aktualnoj situaciji u pravosudnim institucijama BiH, s akcentom na obaveze iz preporuka Europske komisije.
Na osnovu usvojenog zaključka, cilj Privremene istražne komisije bit će da istraži stanje u pravosudnim institucijama u BiH, s posebnim osvrtom na sposobnost Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH da sudjeluje u procesima neophodnim na putu BiH ka članstvu u Europskoj uniji. Prema usvojenom zaključku Predstavničkog doma, Privremena istražna komisija ima zadatak da provede sve radnje potrebne za ostvarenje ovog cilja, u skladu sa Zakonom o parlamentarnom nadzoru i Poslovnikom.
Na konstituirajućoj sjednici Privremena istražna komisija Predstavničkog doma usvojila je i zaključak koji glasi: “S obzirom na veliku pažnju javnosti i pravosudnih institucija izazvanu dešavanjima oko nabavke respiratora u Federaciji BiH i pokretne bolnice u Republici Srpskoj, tražimo od Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine da nam dostavi detaljne podatke za ove i sve ostale izdate dozvole za interventne nabavke lijekova i medicinskih sredstva u periodu od 15. marta do danas sa pojedinačnim iznosima, nazivima dobavljača i opreme, te krajnjim korisnicima i drugim dostupnim podacima.”