Vučić: U Briselu ćemo tražiti hitno obustavljanje radova u blizini Visokih Dečana

Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da će Beograd na narednom sastanku u Briselu od predstavnika Prištine i evropskih posrednika zatražiti "hitno i trajno obustavljanje građevinskih radova u zaštićenoj zoni manastira Visoki Dečani".

U saopštenju iz kabineta predsednika Srbije navodi se da se "upadom u zaštićenu zonu manastira i izvođenjem nelegalnih putarskih radova ugrožava jedna od najvećih srpskih i hrišćanskih svetinja".

Vučić je saopštio i da je taj čin "u suprotnosti sa propisima koje je donela sama Priština".

"Zaštita srpske kulturne i verske baštine na Kosovu i Metohiji je prioritet naše državne politike, i spremni smo da zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom formiramo specijalni tim za zaštitu naših svetinja - srpske i hrišćanske duhovne, kulturne i istorijske baštine. Očekujem da EU izvrši eksplicitan i snažan pritisak na Prištinu da prekine kampanju ugrožavanja srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji", saopštio je Vučić.

Iguman manastira Visoki Dečani Sava Janjić objavio je na svom Tviter profilu da su 13. avgusta počeli radovi na putu "u zaštićenoj zoni".

"Lokalne kosovske vlasti ničim ne pokazuju spremnost da poštuju ni sopstvene zakone, ni svetsku kulturnu baštinu UNESCO", napisao je Janjić na Tviteru.

Iz Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije prethodno je 14. avgusta saopšteno da će Srbija preduzeti "sve korake i mere" pred nadležnim međunarodnim institucijama i organizacijama da bi "osigurala nepovredivost prava Srpske pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji i zaštitu srpske i svetske kulturne baštine".

Lokalna vlast u Dečanima odbija da sprovede odluku Ustavnog suda Kosova iz 2016. godine kojim je potvrđeno vlasništvo manastira Visoki Dečani nad spornih 24 hektara zemljišta.

U više navrata se i protestvovalo zbog takve odluke, uz obrazloženje da ta imovina pripada društvenim preduzećima "Apiko" i "Ilirija" te da nikada nisu pripadala manastiru, kao i da je Ustavni sud legalizovao odluku nekadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića iz 1997. godine kada je odlučio da tu imovinu pokloni manastiru.

Lokalno rukovodstvo je ranije saopštilo da je spremno da razgovara sa manastirom u vezi spornog imanja. Iz manastira su međutim odgovorili da je odluka Ustavnog suda konačna i da o tom pitanju niko nema pravo da naknadno pregovara.