Ukrajinske vlasti zatražiće od Belorusije da izruči 28 osoba, uključujući devet ukrajinskih državljana, za koje Kijev smatra da su učestvovale u sukobima na istoku Ukrajine, javila je ukrajinska agencija Interfaks.
Beloruske bezbednosne snage pritvorile su u sredu 33 lica za koja se smatra da su ruski plaćenici, navodeći da su vlasti primile informaciju kako je više od 200 boraca ušlo u tu zemlju radi destabilizacije uoči predsedničkih izbora 9. avgusta.
Državna novinska agencija u Belorusiji "Belta" objavila je da je reč o zaposlenima u poznatoj privatnoj ruskoj vojnoj kompaniji "Vagner".
Neimenovani beloruski bezbednosni zvaničnik izjavio je da su neki od privedenih učestvovali u borbama u Donbasu, gde se ukrajinska vojska bori protiv proruskih boraca od 2014. godine.
Istovremeno, potparol Kremlj Dmitrij Peskov je zatražio njihovo oslobađanje ističući da su pomenuta lica putovala u Tursku preko Belorusije te da ni na koji način nisu umešanji u njenu politiku, prenosi Rojters.
U međuvremenu, ured predsednika Ukrajine Volodomira Zelenskog je saopštio da zvanični Kijeve traži izručenje uhapšenih ruskih državljan koji su "učestvovali u ratnim zločinima" tokom sukoba regularne armije i proruskih separatista na istoku zemlje.
Ministar inostranih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba izjavio je u petak da je zvanični Minsk poslao vlastima u Kijevu listu uhapšenih pripadnika "Vagnera", dodajući da su neki od njih ukrajinski državljani osumnjičeni da su učestovali u sukobima u oblastima Donjeck i Luganjsk od aprila 2014. u kojima je poginulo 13.200 lica.
"Vagner" je ruska paramilitarna organizacija koju, kako se veruje, predvodi uticajni ruski biznismen Jevgenij Prigožin blizak predsedniku Vladimiru Putinu. Njeni borci su učestvovali u sukobima u Ukrajini, Siriji, Libiji, Sudanu i Centralno Afričkoj Republici.
Šef beloruskog Saveta za nacionalnu bezbednost Andrej Raukou je izjavio da se "do 200 plaćenika" nalazi u zemlji i da za onima koji su još na slobodi tragaju domaće snage bezbednosti.
Predsednički izbori 9. avgusta su najveći izazov za autoritarnog beloruskog lidera Lukašenka koji je na vlasti od 1994. i poslednjih meseci se suočava sa protestima nezadovoljnih građana pre svega zbog načina na koji je njegova vlada reagovala na pandemiju, zatim ekonomske situacije i kršenja ljudskih prava.
Vlasti su pritvorile nekoliko stotina građana, uključujući aktiviste i blogere, kao i pojedine kandidate na izborima, poputa Segeja Tihanovskog i Mikola Statkeviča.
Supruga Tihanovskog, Svetlana Tihanovska, kandidatkinja je na predsedničkim izborima 9. avgusta i glavni rival Lukašenku,smatra da je to režija belourskih vlasti i da su uhapsili plaćenike kojima obično dozvoljavaju da koriste njihovu teritoriju kao tranzit ka kriznim žarištima u svetu.