Slovenski Upravni sud donio je presudu koja potvrđuje da je slovenska policija počinila lančano i nezakonito protjerivanje u kojem je sudjelovala i Hrvatska, a zbog kojeg je osoba koja je u Sloveniji željela tražiti međunarodnu zaštitu završila u Bosni i Hercegovini, izvijestila je slovenska građanska inicijativa InfoKolpa, a prenose i svom priopćenju zagrebački Centar za mirovne studije i mreža Border Violence monitoring.
Prema priopćenju, riječ je o mladiću J.D. koji je u slovenskoj policijskoj postaji zadržan dva dana, a iako je tri puta zatražio azil, zahtjev mu nije uvažen, već je nezakonito protjeran u Hrvatsku, odakle se taj nezakoniti postupak nastavio protjerivanjem u Bosnu i Hercegovinu.
Zbog toga Slovenija mora omogućiti 24-godišnjaku da se vrati u Sloveniju, omogućiti mu da tamo zatraži azil te mu platiti odštetu u iznosu od 5.000 eura.
Od samog početka slučaj je pratila inicijativa InfoKolpa, koja je članica mreže Border Violence Monitoring Network (BVMN) i koja je imala ključnu ulogu u prikupljanju dokaza.
Slovenski sud se u presudi oslanja upravo na njihove izvještaje te izvještaje drugih organizacija unutar mreže BVMN, kao i medijske izvještaje, a pokazatelj je važnosti ovih neovisnih izvještaja, čiju vrijednost Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske uporno pokušava umanjiti.
- Ponovo 'game' na granici BiH i Hrvatske
- AI: EU da ne ignorira nasilje hrvatske policije nad migrantima
Presuda koja je objavljena ovog tjedna još nije pravomoćna, ali je - naglašava se u priopćenju "važan presedan koji ne samo da utvrđuje povrede ljudskih prava nego i da su lančana nezakonita protjerivanja u BIH, uz pomoć hrvatske policije, 'sustavna i rutinska'".
“Važnost ove presude Upravnog suda je da ne utvrđuje kršenje ljudskih prava u nekim pretjeranim, pojedinačnim postupcima graničnih policajaca, već u ponašanju koje je dio sustavnog i rutinskog postupanja prema tražiteljima azila koji umjesto u zakonom zajamčenim procedurama traženja azila, bivaju lančano nezakonito protjerani u BiH", navodi Dino Bauk, odvjetnik mladića J.D.
Presuda slovenskog suda potvrda je onoga što organizacije i institucije već godinama upozoravaju: nezakonita protjerivanja izbjeglica i migranata se kontinuirano događaju, a u njih su uključene brojne zemlje Europske unije. Ovaj slučaj snažan je pokazatelj institucijama Europske unije što se događa unutar njenog teritorija, i na njenim vanjskim, ali i unutarnjim granicama, a to je kršenje ljudskih prava i vladavine prava – upozoravaju nevladine udruge.
- Hrvatska demantira da zlostavlja migrante, NGO tvrde da postoje svjedočenja
- Hrvatska policija negira da je migrantima na glavama iscrtala križeve
- Udruge zabrinute za migrante na granici s Hrvatskom
“Vjerujem i nadam se da će ova presuda pomoći drugima. Možda neće imati direktan utjecaj na mene, ali znam da ovako osvještavamo ljude, a time se stvara i više vjere u pravni poredak”, poručio je J.D. nakon presude.
Također, dokaz je to koji podupire svjedočanstva tisuća izbjeglica i drugih migranata koji su doživjeli nasilje i nezakonito protjerivanje i kršenje prava na traženje azila. Hrvatske vlasti već dugo odbijaju provesti učinkovite istrage o ovim svjedočanstvima te je pokazatelj kako se, ako se želi, može istražiti svjedočanstva i pokrenuti potrebne pravne postupke.
Vaš browser nepodržava HTML5