“Kada je Kina poslala avion sa pomoći za Srbiju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić napravio je veliki šou. Ali kada stigne mnogo značajnija pomoć Evropske unije (EU) nema fanfara i predsednika nema na vidiku”, napisao je na Tviteru kopredsedavajući Evropskog saveta za spoljne odnose Karl Bilt, komentarišući reakciju srpskih zvaničnika na pomoć EU u borbi protiv epidemije korona virusa.
Biltov komentar bio je odgovor na objavu šefa Delegacije EU u Srbiji Sema Fabricija. Fabrici je objavio fotografije sa beogradskog aerodroma Nikola Tesla i napisao: “Prvi EUzaSrbiju kargo avion koji nosi medicinski materijal sleteo je u Beograd. Transport plaća Evopska unija, u organizaciji UNDP-a”.
U Beograd je 26. marta sleteo prvi od nekoliko aviona koje finansira Evropska unija, a kojima su iz Kine u Srbiju dopremljena medicinska sredstava koja je Srbija kupila od Kine ili dobila kao donaciju Republike Kine i više kineskih preduzeća.
Među opremom koja je stigla su respiratori, testovi na korona virus, kompleti infracrvene opreme za merenje temperature, zaštitna odela, rukavice, maske…
Avion su na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu dočekali predsednica Vlade Srbije Srbije Ana Brnabić, ambasadorka Kine u Srbiji Čen Bo i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Prethodno je, 21. marta, predsednik Srbije Aleksandar Vučić na beogradskom aerodromu Nikola Tesla dočekao avion nacionalne avio-kompanije Srbije koji je dovezao stručnjake i medicinsku pomoć, a Radio-televizija Srbije uživo je prenosila sletanje aviona.
Pored Vučića, avion su dočekali i kineska ambasadorka u Srbiji, Čen Bo (Chen Bo) ministri odbrane, finansija, zdravlja u Vladi Srbije - Aleksandar Vulin, Siniša Mali i Zlatibor Lončar.
Predsednik Vučić je tada izjavio da je to prvi od nekoliko aviona koji će prevesti u Srbiju pomoć iz Kine i zahvalio se kompaniji Air Serbia što su, kako je rekao, „radili danonoćno da kineske prijatelje dovedu u Srbiju“. Vučić je na aerodromu izjavio i da je Kina “prijatelj za vjek i vjekova“, te da Srbija pomoć “ne sme da zaboravi”.