Nemački ambasador na Kosovu Kristijan Heldt (Christian) je najavu kosovskog premijera o postepenom, uslovnom ukidanju takse od 100 odsto Srbiji i BiH ocenio "važnim i hrabrim korakom premijera Kurtija samo nekoliko nedelja nakon preuzimanja dužnosti".
"To bi sada trebalo dovesti do konstruktivnog procesa uklanjanja barijera za trgovinu i slobodno kretanje između Kosova i Srbije i uspostavljanje dijaloga koji bi vodio do pune normalizacije", napisao je Heldt na Tviteru.
Sa reakcijom EU, koja je takođe pozdravila najavu o ukidanje takse smatrajući ga prvim korakom koji može imati pozitivan efekat na obnavljanje regionalne trgovine i nastavak dijaloga složio se i italijanski ambasador na Kosovu Nikola Orlando (Nicola).
Albin Kurti (Aljbin) je, 27. februara, saopštio da će Vlada Kosova 15. marta ukinuti taksu od 100 odsto na sirovinske proizvode iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Taksa će biti u potpunosti ukinuta 1. aprila, na period od 90 dana, ako Srbija prekine kampanju za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova i obaveže se da će pokrenuti uklanjanje trgovinskih barijera sa Kosovom. U suprotnom, Kosovo će 1. aprila početi sa postepenim sprovođenjem recipročnih mera prema Srbiji, dok će taksa u potpunosti biti vraćena na snagu 15. juna.
Kurtijevu najavu međutim nije podržao specijalni izaslanik američkog predsednika za mirovne pregovore Kosova i Srbije Ričard Grenel (Richard Grenell), navodeći da SAD zahteva potpuno uklanjanje takse i da Kurti čini grešku.
Taj stav je podržao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, navodeći da je reč o pokušaju "još jedne prevare".
I Kosovski predsednik Hašim Tači (Hashim Thaci) zatražio je od Vlade Kosova potpuno ukidanje takse, navodeći da je ta mera ozbiljna prepreka koja onemogućava stratešku saradnju i nove, jake, američke investicije na Kosovu.
Vaš browser nepodržava HTML5