Crnogorski premijer Duško Marković najavio je da će se do kraja ove sedmice zvanično obratiti Mitropolitu crnogorskom primorskom Srpske pravoslavne crkve (SPC) Amfilohiju, nudeći mu nastavak razgovora o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti kome se žestoko protivi ta crkva i koja traži njegovo povlačenje.
Marković je gostujući u jutarnjeg programu Radio Televizije Crne Gore (RTCG) takvu mogućnost ponovo odbacio, poručujući da je jedina opcija da nezadovoljna strana Zakon ospori u cjelosti ili pojedine njegove norme pred Ustavnim sudom. Marković je istakao kako je Mitropolija Crnogorska primorska jedina adresa za dijalog.
Komentarišući višesedmične proteste koje u gotovo svim crnogorskim gradovima organizuje Srpska crkva u Crnoj Gori Marković je ocijenio da dešavanja poslije usvajanja Zakona nijesu samo otpor zakonu, već je, kako je rekao, sve preraslo u obračun sa Crnom Gorom i njenim institucijama i pravom da država suvereno odlučuje o unutrašnjim pitanjima.
"Taj atak i neviđenu propagandu, nosili su akteri unutar zemlje, ali najdrastičnije i najbrutalnije akteri iz susjedne Srbije", naglasio je Marković. On je odnose Crne Gore i Srbije okvalifikovao kao najlošije od obnove crnogorske nezavisnosti na referendumu 2006 godine, ali, kako je dodao ne zaslugom Podgorice.
Poručio je da Crna Gora Srbiju gleda kao prijateljsku zemlju i susjeda sa kojim je dijelila zajedničke vrijednosti.
Podsjetimo, Zakonom o slobodi vjeroispovijesti, koji je u crnogorskom parlamentu usvojen 28 decembra prošle godine, predviđeno je da vjerske zajednice u Crnoj Gori moraju dokazati da je crkvena imovina, izgrađena prije 1918. godine, u njihovom vlasništvu, jer će se u suprotnom smatrati državnom imovinom. Sa druge strane, Srpska pravoslavna crkva tvrdi kako bi primjena tog zakona značila otimačinu crkvene imovine i takav zakon smatra neustavnim i diskriminatorskim.