Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da je Srbija, po pitanju Dejtonskog sporazuma, spremna da prihvati svaku odluku oko koje se saglase tri naroda u Bosni i Hercegovini ali da niko drugi sa strane ne može da nametne bilo kakve nove planove bez njihove saglasnosti.
"Što se tiče Srba - interes je opstanak Dejtonskog sporazuma. Želimo Republiku Srpsku kao entitet u okviru BiH, a svako rušenje i izmena Dejtonskog sporazuma mora da se obavi uz saglasnost srpskog naroda i RS. Ako ne bude saglasnosti - nema izmene! I bolje da niko ne pokušava da u to ulazi i nameće", rekao je on.
Nakon sastanka sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom u Beogradu, Vučić je rekao da je taj sporazum od istorijskog značaja, jer je to bilo jedino moguće rešenje u tom trenutku, u kojem su svi po nešto dobili i izgubili.
On je rekao da ne želi da tumači interese Hrvatske i eventualne planove da ta zemlja inicira izmene Dejtonskog sporazuma, ali da mu se čini da to ne bi bio interes hrvatskog naroda i da je i Hrvatima u Bosni, jednako kao i Srbima a možda čak i više, prioritet da se poštuje Dejton.
Vučić je rekao da je sa Dodikom razgovarao i o položaju srpskog naroda u Crnoj Gori i da su podržali zalaganje Srpske pravoslavne crkve za očuvanje svetinja u Crnoj Gori, kao i da su izrazili nadu da će takva vrsta dogovora biti postignuta.
Govoreći o saradnji Srbije i BiH, Vučić je rekao da će uskoro krenuti rad na izgradnji autoputa Beograda i Sarajeva, na deonici Kuzmin-Rača, kao i da je Srbija iskazala spremnost da partnerima pomogne na planu izgradnje puta prema Bijeljini, s obzirom da već finansira izgradnju mosta na tom pravcu.
On je podsetio da će 29. januara posetiti Drvar, zajedno za Dodikom, i najavio da će u tom gradu kompanija Jumko otvoriti svoj pogon a Komercijalna banka svoju podružnicu.
"Tamo na teritoriji Federacije (BiH) živi srpski narod, čini se veoma siromašno, i zato je naša obaveza da uradimo šta možemo da im pomognemo", rekao je Vučić i dodao da će posetiti i Mrkonjić grad u Republici Srpskoj da bi sagledao mogućnost pomoći tamošnjem stanovništvu.
Milorad Dodik je izjavio da Republika Srpska sigurno neće ostati u BiH izvan postojećeg političkog okvira i ustava i da bilo kakvi razgovori koji bi vodili promeni Dejtonskog sporazuma znače smrtnu presudu za tu zemlju.