Dugo očekivana razmena zarobljenika između Rusije i Ukrajine dogodila se danas. Avioni iz dve zemlje doveli su oslobođene zatvorenike do Moskve i Kijeva.
Ranije danas ruska državna televizija prikazala je autobuse koji se kreću između moskovskog zatvora i gradskog aerodroma Vnukovo te izveštaje o vladinim letovima između glavnih gradova.
Vaš browser nepodržava HTML5
Na spisku osoba za razmenu nalaze se 24 ukrajinska mornara iz Rusije, koji su uhapšeni na Krimu u novembru prošle godine. Zarobljeni su zajedno sa tri mornarička broda dok su pokušavali proći kroz Kerčki prolaz, jedini pristup ukrajinskim lukama na Azovskom moru. Tokom te operacije ruska mornarica je otvorila vatru, povredivši nekoliko Ukrajinaca.
- Porošenko predlaže uvođenje vanrednog stanja nakog sukoba na Crnom moru
- NATO traži oslobađanje zarobljenih ukrajinskih brodova
U maju je Međunarodni sud naredio Rusiji da pusti mornare i plovila.
Među razmenjenima je ukrajinski filmski stvaralac Oleg Sencov, koji je osuđen u Rusiji na 20 godina zatvora 2015. godine zbog „planiranja terorističkih akcija na Krimu“. Inače, suđenje Sencovu, SAD i EU su osudile, okvalifikovavši ga kao političko. U Rusiji se Sencov smatra političkim zatvorenikom broj jedan.
Na spisku su i dva krajnje desna ukrajinska aktivista, Nikola Karpiuk i Stanislav Klikh, obojica uhapšeni u Rusiji 2014. Oni su optuženi da su se borili na strani čečenskih pobunjenika u prvom ratu s Čečenima 1990-ih, a kasnije su zatvoreni.
Najznačajnija i najkontroverznija osoba za koju se očekuje da će je Ukrajina poslati u Rusiju je Volodimir Tsemak.
Sud u Kijevu oslobodio je Tsemaka 5. septembra, za kojeg mediji pišu da je potencijalni ključni svedok u istrazi o obaranju leta MH17 pre pet godina.
Ukrajinski državljanin, Tsemak je, kako se navodi, nadzirao jedinicu protivvazdušne obrane separatista koje podržava Rusija u blizini mesta na kojem se avion srušio.
Avion je 17. jula 2014. leteo iz Amsterdama ka Kuala Lumpuru kada ga je pogodila raketa iznad istočne Ukrajine. Svih 298 osoba na letu je poginulo.
Apelacioni sud u Kijevu doneo je presudu 5. septembra, rekavši da Tsemak treba biti odmah pušten na slobodu.
Zaključak međunarodne istrage pod vodstvom Holandije je da je komercijalni avion oboren raketom ruske izrade Buk, koja je ispaljena sa teritorije koju drže separatisti. Za englesku stranicu Radija Slobodna Evropa ponovili su da žele ispitati Tsemakha u vezi tragedije.
"Želeli bismo razgovarati sa njim, a to će sada biti teško", rekao je u telefonskom razgovoru za RSE/RL portparol Zajedničkog istražnog tima. „Radije bismo ga imali u Ukrajini da bismo mogli s njim razgovarati.“
Inače, četiri osobe su osumnjičene za obaranje putničkog aviona Malezija Erlajns MH17. Volodimir Tsemak nije među njima.
On je uhvaćen ranije ove godine u Donjecku, delu Ukrajine koju drže separatisti.
Očekuje se da će ova razmena ublažiti napetosti između dva suseda, Rusije i Ukrajine. Odnosi između dve zemlje dramatično su se pogoršali 2014. godine, kada je Rusija anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim i pobunjenici podržani od strane Rusije započeli ustanak u dva regiona istočne Ukrajine. Više od 13.000 ljudi ubijeno je u sukobu u regionima Donjecka i Luganska.
U aprilu su Ukrajinci izabrali novog predsednika, Volodimira Zelenskog, koji je rekao da mu je glavni prioritet okončanje sukoba. Ruski zvaničnici su rekli da je napredak ka oslobađanju zatvorenika od presudnog značaja za poboljšanje „atmosfere oko smirivanja ukrajinske krize“. Pregovori o izuzetno osetljivom pitanju održani su u potpunoj tajnosti, pri čemu su i ukrajinski i ruski zvaničnici naglasili da bi bilo kakva curenja informacija mogla da ugroze razmenu. Novi tužilac Ukrajine, objavio je 30. avgusta na Fejsbuku post u kome sugeriše da je došlo do razmene. To je kasnije demantovala kancelarija predsednika Zelenskog.