Parada "Ponos Srbije" održana je u centru Beograda pod sloganom „Borba još uvek traje – pridruži se“.
Sa skupa je upućen poziv da se hitno pravno regulišu istopolna partnerstva, kao i da se povećaju budžetska davanja za rad LGBT+ organizacija civilnog društva.
Učesnici parade nosili su parole "Imam pravo da volim koga hoću", "Voli tvoje LGBT prijatelje", "Hoću život dostojan čoveka".
Skup je počeo u Pionirskom parku koji se nalazi između zgrada Predsedništva i Narodne Skupštine Srbije, a nastavljen je šetnjom centralnom beogradskom šetačkom ulicom, Knez Mihailovom.
Tokom šetnje, učesnike je pratio kordon policije opremljene za razbijanje demonstracija.
Parada je završena u Studentskom parku u centru Beograda.
Događaj je protekao bez incidenata, mada se, pred sam početak parade, u Pionirskom parku okupila manja grupa mahom mlađih ljudi koja je nedaleko od učesnika raširila veliki transparent "Dogodine u Prizrenu" i skandirala parole o Kosovu.
Parada "Ponos Srbije" ove godine je održana i u znak sećanja na 50 godina od Stonvolske pobune, kada se 1969. godine LGBT+ zajednica u Njujorku pobunila protiv policijske torture.
“Zahtevi ovogodišnjeg prajda su, pod broj jedan, regulisanje zakonom istopolnih partnerstava, depatologizacija trans osoba u svim sferama društva, senzibilizacija institucija prema LGBT osobama i povećavanje budžetskih davanja odvojenih već za sektor nevladinih organizacija, za LGBT zajednicu”, rekla je Helena Vuković iz udruženja građana Egal.
Predsednik Gej lezbejskog info centra Predrag Azdejković podsetio je da se LBGT zajednica već godinama okuplja kako bi skrenula pažnju na svoj položaj.
“Svake godine se okupljamo u junu da državu podsetimo da postojimo i da obrati pažnju na LGBT zajednicu, na naše probleme i na naše parvo koje još uvek nemamo u zemlji Srbiji”, rekao je Azdejković.
Od državnih zvaničnika događaju je prisustvovao ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, inače funkcioner Socijalističke partije Srbije.
“Mi smo u prethodnoj godini uspeli prvo da predložimo, a zatim su narodni poslanici usvojili zakon o izmenama i dopunama Zakona o matičnim knjigama koji omogućava evidentitanje činjenice promene pola. Ono što nas očekuje u budućnosti su, pre svega, oni ekononomski problemi u istopolnim zajednicama – podela imovine, nasleđivanje, zdravstveno, pentziono osiguranje, posete u bolnici, zatovrima… Očekujem da će u nekom narednom period I ova pitanja doći na dnevni red”, rekao je Ružić.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković pozvala je pripadnike LGBT populacije da podnose pritužbe kada se suoče sa individulanim slučajem diskrimiancije.
„Svih ovih proteklih godina, uglavnom pritužbe podnose organizacije civilnog društva, što nam govori da se i dalje plaše da prijave, kao i da i dalje u javnom prostoru možete čuti čak i neke političare koji imaju priličan uticaj u javnosti, da imaju jedan nedopustiv odnos i da su skloni vređanju, u nekim slučajevima i govoru mržnje“, kaže Janković.
Svake godine u fokusu junskog prajda pored LGBT zajednice je i neka manjinska grupa. Ove godine, su to osobe sa autizmom.
Učesnici Prajda su pozrdavili i to što se u istom trenutku u Skoplju, u Severnoj Makedoniji održana prva Parada ponosa.
Beograd, inače, ima dve LGBT+ povorke tokom godine. Pored današnje koja se održava u Pionirskom parku, 15. septembra će biti organizovana i povorka „Beograd prajd“.
Marko Mihailović iz „Beograd Prajda“ ranije je najavio da će tom LGBT+ događaju prethoditi Nedelja ponosa koja počinje 9. septembra.