Beograd: Protest zbog dodele frekvencija TV Pink i Hepi

Vaš browser nepodržava HTML5

Protest zbog nasilja u rijaliti programima

Članovi nevladine ekspertske organizacije Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti podneli su zahtev Regulatornom telu za elektronske medije (REM) za informacije od javnog značaja kojim traže obrazloženje i dokumentaciju na osnovu kojih su televizije Pink i Hepi dobile nacionalne frekvencije.

Predsednik ovog udruženja Savo Manojlović, predao je i prijavu protiv TV Pink zbog, kako se u njoj navodi, nasilja u rijaliti program "Zadruga" koji se emituje na toj televiziji.

Pre podnošenja prijava, izveden je performans u okviru kampanja "U ime kulture", gde je ispred sedišta REM-a na trgu Nikole Pašića u centru Beograda prvo bio razvučen štrik sa vešom uz puštanje prostakluka zabeleženih u rijaliti programima, koje je potom zamenila klasična muzika i štrik sa slikama velikana iz oblasti nauke i kulture.

"To simbolično predstavlja 'prljav veš' koji nam se nameće preko televizije, a ono što mi želimo jeste da televizije vrše i svoju javnu funkciju promovisanja određenih kulturnih vrednosti i kulturnog sadržaja. Mi se ne zalažemo za zabranu rijalitija, ali smatramo da je zakonom jasno propisano da televizije imaju i obavezu da urade određenu funkciju informisanja javnosti, kulturnog informisanja, pravovremenog izveštavanja što one ne rade", rekao je Manojlović.

Prijava i zahtev za informacije od javnog značaja

Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti je takođe, krajem marta ove godine podnelo tri prijave Regulatornom telu za elektronske medije u kojima su ukazali da su televizije Hepi i Pink prekršile odredbe Zakona o elektronskim medijima.

Jedna prijava bila je protiv Hepi televizije zbog nasilja u rijaliti programu "Parovi" gde je, kako je tada rekao Savo Manojlović, jedan od učesnika uneo pištolj, za koji se još uvek ne zna da li je bio pravi.

Druge dve prijave odnosile su se na promovisanje nadrilekarstva i bile su podnete i protiv TV Pink i protiv TV Hepi.

REM na prijave podnete u martu do ovog trenutka nije reagovao, rekao je Manojlović u četvrtak, nakon što je podneo četvrtu po redu prijavu.

"Mi verujemo da institucije treba da rade svoj posao i zato mislimo da ne treba da odsutanemo od pravnog puta koji je jedini ispravan. Ukoliko ovo ne urodi plodom, mi ćemo nastaviti sa kombinacijom pravnih, ali i sa aktivističkih aktivnosti”, rekao je Manojlović.

Manojlović: Ono što mi želimo jeste da televizije vrše i svoju javnu funkciju promovisanja određenih kulturnih vrednosti i kulturnog sadržaja

Krajem marata su potpisnici takozvanog ‘Sporazuma sa narodom’, dokumenta koji predstavlja odgovor dela opozicije na poziv organizatora protesta "1od 5 miliona", REM-u uputili zahtev da TV Pink izrekne meru zabrane objavljivanja programskih sadržaja informativnog karaktera u trajanju od 30 dana, a potom i meru oduzimanja nacionalne frekvencije kao javnog dobra koje se, kako su tada naveli, kontinuirano zloupotrebljava.

Kako je tada navedeno u dopisu, samo u poslednjih 30 dana TV Pink je više desetina puta prekršila Ustavom zagarantovano pravo da svako bude istinito, potpuno i blagovremeno informisan o pitanjima od javnog značaja, kao i više zakona koristeći govor mržnje u svom informativnom programu.

Podsetimo i da je izbor novog sastava Regulatornog tela za elektronske medije jedan od tri zahteva o kojima predstavnici protesta "1 od 5 miliona" žele da razgovaraju sa vlastima. Druga dva, odnose se na formiranje zajedničke komisije vlasti i opozicije za definisanje fer i poštenih izbornih uslova i izbor tehničkog i uređivačkog tima Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine.

Takođe i učesnici protesta "1 od 5 miliona” protestovali su ispred zgrade REM iznoseći zamerke da to telo "ne radi svoj posao” i da dozvoljava da brojne televizije sa nacionalnom frekvencijom, kako je rečeno, "sipaju laži".