Belgijski premijer Charles Michel (Šarl Mišel) izvinio se za otmicu više hiljada djece rođene u rasno mješovitim zajednicama tokom kolonijalne uprave Belgije u Burundiju, Kongu i Ruandi.
Djeca rođena iz veza belgijskih naseljenika i lokalnih žena, poznata pod imenom "metis" (métis), nasilno su prebačena u Belgiju gdje su data na usvajanja u katoličke i druge institucije.
Vjeruje se da je oko 20.000 djece prebačeno na silu u Belgiju.
Većina očeva u ovim slučajevima odbila je da prizna očinstvo, navodi BBC.
Neka djeca, rođena u periodu od 1940. do kraja pedesetih godina, nikada nisu dobila državljanstvo Belgije.
Govoreći u belgijskom parlamentu, Michel je rekao da je država prekršila osnovna dječija ljudska prava jer ih je smatrala prijetnjom za kolonijalni sistem.
"Belgija je toj djeci uskratila identitet, žigosala ih i razdvojila braću i sestre. Želim da kažem da će ovaj svečani trenutak predstavljati korak dalje ka podizanju svijesti i priznanju tog dijela naše nacionalne istorije", rekao je on.
On je dodao da je veliki broj te djece pomogao da Belgija postane "otvorenije i tolerantnije društvo".
Katolička crkva se prije dvije godine izvinila za svoju ulogu u ovom skandalu.
Belgija je posebno bila brutalna tokom kolonijalnog perioda. Procjenjuje se da je između 10 i 15 miliona Afrikanaca ubijeno u tadašnjem Belgijskom Kongu, današnjoj Demokratskoj Republici Kongo.
U izvještaju posebne komisije UN-a prošlog mjeseca zatraženo je da se Belgija izvini za zločine počinjene tokom kolonijalne ere.
Pročitajte i ovo: