Izlazak Velike Britanije iz Europske unije krajem ožujka otvara nova pitanja i za 659 britanskih državljana koji privremeno ili trajno borave u Hrvatskoj. Iako su hrvatske vlasti najavile da će se pridružiti zemljama koje u slučaju da Velika Britanija napusti EU bez dogovora neće mijenjati statusna prava britanskih državljana koji borave u time zemljama, detalje se još usuglašava. Britanci koji žive u Hrvatskoj nisu posebno zabrinuti.
Jedna od brojnih nepoznanica oko izlaska Velike Britanije iz Europske unije bez dogovora je i status britanskih državljana trajno ili privremeno nastanjenih u 27 država koje ostaju u EU.
Nakon što su britanske vlasti rekle da se u slučaju izlaska bez dogovora neće mijenjati pravni status državljana EU koji žive u Velikoj Britaniji, do sada je svega 7 od 27 država najavilo reciprocitet, odnosno da neće mijenjati pravni status britanskih državljana koji žive u tim zemljama.
Hrvatska je najavila da će im se pridružiti, da se detalje još usuglašava, ali da će svim britanskim državljanima sa trajnim ili privremenim boravkom hrvatsko tržište rada biti i dalje otvoreno.
Kako su iz Ministarstva unutarnjih poslova naveli u odgovoru na naš upit, "Republika Hrvatska smatra da je od visoke važnosti zaštititi kako građane Europske unije u Ujedinjenom Kraljevstvu (UK), tako i građane UK u Europskoj uniji".
"Intencija Europske komisije je da se osigura visoki stupanj tolerancije prema državljanima UK-a koji već borave na državnom području država članica EU. Takva razmišljanja i nastojanja su u skladu sa ciljem Republike Hrvatske da se državljanima UK i članovima njihovih obitelji koji u Republici Hrvatskoj imaju reguliran boravišni status, na dan izlaska UK iz Europske unije, omogući zadržavanje prava boravka. S tim u vezi Republika Hrvatska će poduzeti potrebne mjere kako bi se regulirali boravci državljana UK koji u trenutku izlaska UK iz Europske unije imaju reguliran boravak u Republici Hrvatskoj, sukladno smjernicama Europske komisije", navedeno je u odgovoru.
Pročitajte i ovo: Brexit, dvije godine stajanja u mjestuPrema podacima hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova, u Hrvatskoj ima 659 britanskih državljana - njih 382 sa privremenim boravkom i 277 sa trajnim boravkom. Oni s kojima smo razgovarali, nisu posebno zabrinuti oko svoje budućnosti u Hrvatskoj.
Tabitha Burill je pred dvije godine u centru Crikveniceotvorila Glass Studio, u kojem prodaje predmete od stakla koje sama izrađuje, i onaje u izjavi za naš program optimistična oko pravne dimenzije svog boravka i poslovanja u Hrvatskoj.
"Vodim jedan mali posao u Hrvatskoj i ne mislim da će me se Hrvatska željeti riješiti, kada toliko ljudi nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju napušta zemlju i traži posao u drugim državama članicama. Mislim da je netko tko donosi posao u Hrvatsku dobra stvar, znam za mnoge druge iz država koje nisu članice Europske unije koji dolaze u Hrvatsku i otvaraju svoje poslove, i odobren im je boravak. Vjerujem da će tako biti i za mene", navodi Burill.
Ona ima privremeni boravak u Hrvatskoj i kaže da je oko Božića bila na policiji, i da joj je rečeno da ne vide problema u tome da ona u zakonskom roku od 5 godina privremenog boravka ne dobije i trajni boravak u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo: Borba oko Brexita se nastavljaPaul Bradbury je vjerojatno najpoznatiji britanski bloger u Hrvatskoj, tu se i oženio i tu trajno boravi – što na Jadranu, a što u Varaždinu. On osobno u izjavi za naš program ne očekuje da će do Brexita uopće doći.
"Jednostavno – ne znam. Bio sam pred 10 dana u Engleskoj. Granicu smo prešli trajektom iz Calaisa do Dovera. U Calaisu u Francuskoj bila je britanska granična kontrola. Pitao sam ih - hoće li za tri mjeseca biti u Engleskoj ili u Francuskoj? I Britanac mi je odgovorio: 'Ja nemam pojma!' Problem je u tome da nitko ne zna. U nedjelju navečer Jeremy Corbyn kazao je kako misli da će biti održan novi referendum. A po mom mišljenju - na kraju neće ni biti Brexita. Ako bude, stvarno ne znam. Ja sada živim u Hrvatskoj i imam prekrasnu hrvatsku ženu, i za mene je sve OK, svejedno", kaže Bradbury.
RSE: Imate li ipak neke rezerve? Bojite li se možda da će u slučaju Brexita bez dogovora vaša prava biti u Hrvatskoj možda u nekoj mjeri smanjena? Osim što – naravno – nećete biti državljanin države članice EU.
Bradbury: Ne, ali ako bude bilo problema, imam mogućnost preko mame dobiti irsku putovnicu, jer moja mama je Irkinja.