Rusija je u centralnim informativnim emisijama na televizijama u Srbiji značajno više predstavljena pozitivno u odnosu na Evropsku uniju i Sjedinjenje Američke Države, objašnjava glavni istraživač Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović, tako da je Rusija u svakom četvrtom prilogu predstavljena pozitivno, dok su Evropska unija i Sjedinjene Američke Države pozitivno predstavljene tek u svakom desetom prilogu na televiziji.
Biro za društvena istraživanja, organizacija iz Beograda, objavila je danas rezultate prve faze monitoringa medija u Srbiji – Izveštavanje medija u Srbiji o akterima iz Evropske unije (EU), Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Rusije u periodu od 1. avgusta do 31. oktobra 2018. godine.

Zoran Gavrilović
Istraživanje, na osnovu analiziranih priloga na televizijama sa nacionalnom frekvencijom – RTS 1, TV Pink, TV O2, Tv Prva i Happy TV i kablovskoj televiziji N1, pokazalo je da je izveštavanje medija u Srbiji informativno, gotovo biltenski, bez analize, pitanja ili konteksta.
„Činjenica jeste da čim se pojavi Srbija kao sam akter ili kao akter povezan sa EU, SAD, odnosno Rusijom posebno - analiza i propitivanje nestaje i to pokazuju ovi naši podaci, tako da kada imate temu odnosi Srbije i EU u svega 12 odsto priloga se nešto zapitkuje, dok kada imate temu Rusija i Srbija, taj procenat pada na 4,4 posto“, objašnjava Gavrilović.
U 3.013 televizijskih priloga, koliko je obuhvaćeno istraživanjem, dominantan akter je predsednik Srbije Aleksandar Vučić – zastupljen je bio u 598 priloga, odnosno svakom šestom analiziranom prilogu, najviše na televiziji Pink, naglašava Gavrilović.
„Prva osoba u monitorinzima je uvek predsednik Vučić. Ono što može da se kaže za izveštavanje jeste da je ono liderocentrično. Šta to znači? I u slučaju Srbije i u slučaju SAD-a i u slučaju Rusije, glavni akteri odnosno protagonisti naših priloga su lideri – Vučić, Tramp (Donald Tramp, predsednik SAD, prim.aut.) i Putin (Vladimir Putin, predsednik Ruske Federacije, prim. aut.)“, kaže on.
Monitoring Biroa za društvena istraživanja takođe je pokazalo da je izveštavanje o Evropskoj uniji izuzetno slabo i plitko, dok je sam proces evrointegracija Srbije minimalno predstavljen i uglavnom se posmatra kroz prizmu odnosa na relaciji Beograd – Priština. Monitoring medija nastaviće se do avgusta 2019. godine, kada će javnosti biti predstavljeni rezultati kompletnog istraživanja.