„Predmet o smrti sudije Nebojše Simeunovića, u fazi je predistrage“, stoji u današnjoj pisanoj izjavi Višeg javnog tužilaštva za Radio Slobodna Evropa.
„To znaci da je i dalje u toku rad na rasvetljavanju svih činjenica i okolnosti pod kojima je sudija Okružnog suda u Beogradu, Nebojša Simeunović nestao, a njegovo telo nakon izvesnog vremena pronađeno u Dunavu“, dodaje se u izjavi Višeg javnog tužilaštva uz napomenu da, imajući u vidu fazu postupka, ne mogu da pruže više informacija.
Sudija Nebojša Simeunović (63) je početkom oktobra 2000. godine, u danima uoči petooktobarskih demonstracija kojima je srušen režim Slobodana Miloševića, odbio da potpiše nalog za hapšenje rudara iz "Kolubare" koji su krajem septembra 2000. godine stupili u štrajk i tadašnjih lidera Demokratske opozicije Srbije (DOS), Borisa Tadića i Nebojše Čovića.
7. novembra 2000. godine prijavljen je nestanak Simeunovića, a njegovo telo pronađeno je 3. decembra u reci Dunav, nedaleko od hotela Jugoslavija u Beogradu. Slučaj je prvobitno bio okarakterisan kao samoubistvo, dok je četiri godine kasnije prekvalifikovan u nestanak.
Prvobitnu kvalifikaciju su mnogi, uključujući i nekadašnjeg predsednika Srbije Tadića i Nebojšu Čovića, doveli u sumnju. U decembru 2010. godine Tadić je zatražio da se razjasni istina o ovom slučaju, a nekoliko dana kasnije je Republički javni tužilac Zagorka Dolovac dala nalog da se „hitno preispitaju sve okolnosti uzroka smrti sudije Nebojše Simeunovića kako bi se utvrdila puna istina“. U Tužilaštvu je tada rečeno i da će „ovaj predmet biti prioritet”.
- Tadić traži istinu o smrti sudije Simeunovića 2000-te.
- Sudbina sudije ubijenog 2000. godine pred rasvetlenjem
Sestra ubijenog sudije, Jelena Simeunović, i ove godine se 3. oktobra, na dan kada je sudija odbio da potpiše nalog za hapšenje, oglasila otvorenim pismom u formi oglasa u dnevnom listu Danas, gde je ponovila svoje tvrdnje da je sudija ubijen, za šta je okrivila tadašnju Državnu bezbednost.