U Makedoniji je počeo referendum na kome građani odgovaraju na pitanje “Da li ste za članstvo u EU i NATO-u sa prihvatanjem sporazuma između Republike Makedonije i Republike Grčke?”. Dogovor je potpisan u junu od strane ministara spoljnih poslova Makedonije i Grčke Nikole Dimitrova i Nikosa Kodzijasa i između ostalog predviđa da naziv države bude Republika Severna Makedonija i za spoljnu i za unutrašnju upotrebu.
Implementacija dogovora bi se odvajala etapno, a stupiće na snagu kada čim obe strane prihvate dokument u saglasnosti sa unutrašnjim procedurama.
Pročitajte i ovo: Posljednji dani pod starim imenom?Pravo glasa na plebiscitarnom izjašnjavanju ima nešto više od million i 800 hiljada glasača upisanih u birački spisak. Oko 3.500 glasačkih mesta u 80 opština u zemlji otvoreno je u 7 sati, a glasanje se završava u 19 časova. Prvi rezultati bi trebali biti poznati nekoliko sati nakon zatvaranja glasačkih kutija. U subotu su glasala bolesna i iznemogla lica, pritvorenici i zatvorenici, kao i državljani Republike Makedonije koji žive u inostranstvu.
Referendum nadgleda oko 12.000 domaćih i oko 500 inostranih posmatrača. Ukupno 83 stranih novinara akreditovano je da bi izveštavali o referendumu.
Pročitajte i ovo: Referendum u Makedoniji ispod cenzusa, podrška promeni imenaZa vreme kampanje, koja je trajala 30-ak dana i završila u četvrtak uveče, vladajuće partije su pozivale građane da izađu na referendum i daju svoj glas za evropsku Makedoniju. Iz opozicione VMRO DPMNE se nisu konkretno izjasnili, već su savetovali glasače da se u nedelju ponašaju po svom ubeđenju, ističući da se i oni zalažu za članstvo u NATO-u i EU, ali su protiv Dogovora sa Grčkom. Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov je u govoru na Generalnoj Skupstini Ujedinjenih nacija ponovio da neće glasati, a od građana je zatražio da donesu ispravnu odluku. Nekoliko manjih partija, udruženja građana i pojedinci su vodili kampanju sa stavom da će bojkotovati referendum jer smatraju da je Dogovor sa Grčkom poguban za budućnost zemlje.
Vaš browser nepodržava HTML5
Za vreme kampanje, Makedoniju su posetili mnogi visoki međunarodni i regionalni politički predstavnici, među njima generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, kancelarka Nemačke Angela Merkel, američki sekretar odbrane Džejms Matis i mnogi drugi. Svi oni su dolazili sa sličnom porukom - da građani izađu na referendum i da se Dogovor sa Grčkom implementira, kako bi se otvorila vrata evroatlanskih integracija za Makedoniju.