'Crvene linije' EU u briselskom dijalogu

U proteklom periodu bilo je rečeno sve i svašta oko granica, kaže izvor EU

Naredna predsednička runda u okviru političkog dijaloga između Srbije i Kosova, biće održana početkom septembra, potvrdila je Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice Evropske unije Federike Mogerini. Ona je za ovu jesen, najavila početak intenzivne faze u procesu pregovora koji bi trebali voditi ka sporazumu o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda.

Za evropske zvaničnike upućene u ovaj proces, najvažnije ovom trenutku jeste ubrzani tempo u dijalogu gde predsednici intenzivno rade na definisanju “zajedničke osnove za međusobni konsenzus”.

"Dijalog uz posredovanje EU ima za cilj da podstakne trajnu saradnju dve strane i da im pomogne da ostvare napredak na putu ka Evropi i unaprede živote građana”, ponovo je istakla zvaničan stav EU Maja Kocijančić.

Sagovornici Radija Slobodna Evropa su naglasili da je isključiv cilj EU kao pomagača procesa, postizanje legalno obavezujućeg sporazuma između Srbije i Kosova. To je, prema našim izvorima razlog, zašto se briselski zvaničnici nisu javno izjašnjavali oko učestalih izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegovog kosovskog kolege Hašima Thačija oko moguće promene granica. “U proteklom periodu bilo je rečeno sve i svašta oko granica, a mi smo odlučili da ne komentarišemo ove izjave jer je naš cilj postizanje sporazuma”, rekao je za RSE jedan briselski zvaničnik koji je upućen u proces dijaloga između Prištine i Beograda.

Visoka EU predstavnica za zajedničku spoljnu i odbrambenu politiku, Federika Mogerini, u procesu dijaloga ima ulogu pomagača i zato se uvek do sada isticalo da agendu i pravac dijaloga utvrđuju isključivo Beograd i Priština, dok je Brisel tu samo da potpomogne ovaj proces. Međutim, kako sada objašnjavaju EU zvaničnici, šefica evropske diplomatije, Mogerini ima mandat da interveniše u procesu ako proceni da strane krše određena načela.

“Međunarodno pravo je za nas ‘crvena linija’. Preko toga na prelazimo čak i u slučaju da postoji obostrana saglasnost (između Prištine i Beograda)”, upozorio je izvor iz EU.

Sličnu poruku prenela je i portparolka Federike Mogerini. “Trajno rešenje znači moguće, održivo i realistično rešenje u skladu sa međunarodnim pravom”, poručila je Maja Kocijančič.