Petritsch: Odbacivanje izvještaja o Srebrenici je nanijelo sramotu RS

Wolfgang Petritsch

Bivši predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Wolfgang Petritsch (Volfgang Petrič) izjavio je da odluka Narodne skupštine Republike Srpske da odbaci izvještaj Komisije o Srebrenici predstavlja "moralnu propast" te institucije.

"Svi koji su za takvo nešto glasali pokazuju da ništa nisu naučili iz tragične istorije regiona. RS-u su doneli sramotu, kao i svim žrtvama. Ne možete odbraniti istinu o nedužnim srpskim žrtvama u selima oko Srebrenice tako što ćete na zvanični način oskrnaviti 8.000 sistematski ubijenih muslimanskih muškaraca i mladića", kazao je Petritsch za banjalučke Nezavisne novine.

On je kazao da je još 2001, u vrijeme kada je s predstavnicima bošnjačkih žrtva u Srebrenici vodio razgovore o mjestu pokopa, koje će kasnije postati poznato kao Potočari, razmišljao i o tome kako donijeti pravdu srpskim žrtvama na području Srebrenice.

Petritsch je rekao da u Banjaluci nije mogao naći ozbiljne političke partnere da o tome razgovaraju, osim Željka Kopanje, tadašnjeg vlasnika dnevnog lista Nezavisne novine, koji je preminuo prije dvije godine.

"Sada je vrijeme da se konačno napravi slično ozbiljno istraživanje koje bi govorilo o ubijenim srpskim civilima. Treba ispitati sve činjenice - i one za koje već znamo i one do kojih bi se moglo doći - ali bez politizacije i zloupotreba", naveo je on.

Petritsch je ocijenio da su srpske žrtve to zaslužile, ali da se ne smiju skrnaviti muslimanske žrtve.

"Nadam se da ima dovoljno prosvećenih Srba i Srpkinja koji će preuzeti moralnu odgovornost za srebreničku tragediju. To je obaveza svakog evropskog civilizovanog naroda", naveo je bivši visoki predstavnik u BiH.

Govoreći o sadašnjoj ulozi Kancelarije visokog predstavnika (OHR), Petritsch je ocijenio da "OHR, nažalost, već odavno ne igra nikakvu ulogu", jer nema nema potrebnu podršku niti iz Brisela niti iz Vašingtona.

"Moj prijatelj Valentin Inzko (Incko) sjedi u svojoj kancelariji u Sarajevu vezanih ruku. Ja sam još prije više godina predložio da se OHR zatvori i da se umjesto njega Misija EU u potpunosti osposobi kroz potrebna ovlaštenja. BiH bi konačno trebalo da uđe u EU, a ne da je večno zarobljena u dejtonskim paradigmama", kazao je bivši visoki predstavnik u BiH.

Upitan da li region Zapadnog Balkana ima budućnost u EU, Petritsch je ocijenio da Brisel i dalje mora nastaviti proširenje Srbijom, Crnom Gorom, Makedonijom, Albanijom i uskoro Kosovom, nakon što Priština riješi probleme s Beogradom.

"BiH bi mogla ostati jedina zemlja van Evrope... Proevropske i prodemokratske snage na cijelom Zapadnom Balkanu moraju paziti da ne ostanu žrtva vlastitih antievropskih političara", naveo je on.