Više od 40 odsto građana Makedonije podržava sporazum o imenu zemlje koji je njihova vlada postigla sa Grčkom, kao i ulazak zemlje u NATO i EU, pokazalo je novo istraživanje.
Pitanje na referendumu 30. septembra biće: "Da li ste za članstvo u EU i NATO sa prihvatanjem Dogovora Republike Makedonije i Republike Grčke?".
Prema istraživanju, 41,5 odsto ispitanika planira da na referendumu zaokruži da a 35 odsto će glasati protiv, objavio je dana EURACTIV.com.
Međutim, uočljiv je jaz između različitih zajednica u zemlji.
Albanska manjina je u velikoj većini za sporazum, sa 88 odsto podrške, dok je među Makedoncima samo 27 odsto za rešenje iz Prespe a 45 odsto je protiv.
Većina ispitanika (66 odsto) planira da izađe na referendum dok će se nepunih 20 odsto pridružiti inicijativama za bojkot izjašnjavanja, prenela je grčka agencija ANA.
Istraživanje je pokazalo i da je samo petina ispitanika u potpunosti upoznata sa tekstom sporazuma o imenu između Makedonije i Grčke.
To istraživanje je sproveo Makedonski centar za medunarodnu saradnju u poslednjoj nedelji jula a obuhvatilo je uzorak s 1.026 ispitanika.
Atina i Skoplje su razrešile spor koji je trajao gotovo tri decenije i 12. juna se složile da novo ime Makedonije bude Republika Severna Makedonija čime je toj zemlji otvoren put za početak pregovora o ulasku u EU i pridruživanje NATO.
Međutim, dogovor premijera Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva nije zadovoljio opoziciju ni u Grčkoj, ni u Makedoniji.