Malta će primiti brod sa migrantima

Njemačka humanitarna brodica Lifeline

Malta će dozvoliti da na njene dokove pristane brod za spašavanje Lifeline nakon što je Italija odbila da omogući pristajanje na njenu obalu, čime je okončano stajanje na Mediteranu ovog broda na kojem se nalazi 230 migranta, cijelu sedmicu.

Ovo je objavio italijanski premjer Giseppe Conte, čim je rezriješen problem sa Rimom, gdje je nova populistička vlada koju predvodi desničarska antimigrantska Liga, ministra unutrašnjih poslova Mattea Salvinia protresla evropsku imigranstku politiku najavivši da više neće dozvoljavati brodovima kojima upravljaju humanitarne organizacije i koje spašavaju migrante na Sredozemlju, da pristaju na italijansku obalu.

Conte je rekao da je razgovarao sa svojim kolegom premijerom Malte Josephom Muscatom koji mu je telefonom saopštio odluku o prihvatu broda Lifeline.

Opasna morska ruta prema Italiji bila je jedna od glavnih za ulazak tražilaca azila iz Afrike u Evropu, ali je u posljednjih par godina na njoj život izgubilo više hiljada migranata.

Brodica Lifeline je tokom noći javila da jedna osoba mora biti evakuisana iz medicinskih razloga i da se uslovi na brodu koji je sedmicu na moru u međunarodnim vodama pogoršavaju.

Misija Lifeline je pozdravila odluku premijera Malte, Muscata ali su na Twitteru naveli "sada nam je potrebno da EU države budu dobrodošle za ove ljude".

Nakon što dođu na obalu Malte, migranti će biti rapoređeni i premješteni u one članice EU koje su voljne da i prihvate, rekao je Conte koji nije precizirao kada će brod stići na Maltu.

"Italija će sa svoje strane prihvatiti svoj dio migranata sa Lifeline-a i nadam se da će druge evropske zemlje učiniti isto" rekao je Conte.

Dodao je da će brodica potom biti zaplijenjena a kapetan broda ispitan u vezi sa izvještajima da je ignorisao instrukcije da dozvoli da libijska obalska straža pokupi migrante.

I malteška vlada je izdala saopštenje u kojem su naveli da su otvoreni za mogućnost da brod pristane, ali nijesu eksplicitno potvrdili. Potvrdili su međutim da je moguća zakonska akcija protiv posade broda.

"Ukoliko brod uđe u luke Malte, biće istrage i moguće ćemo preduzeti zakonsku akciju protiv posade Lifeline" navedeno je u saopštenju vlade Malte. Lifeline vidi njemačka humanitarna organizacija.

Takođe se navodi da se pregovara o "ad hoc" sporazumu za distribuciju migranata među voljnim članicama EU, kao i da su četri države članice već potvrdile svoje učešće, dok još dvije razmatraju tu mogućnost.

U saopštenju se ne navode imena zemlja.

Pitanje imigracije ponovo je postalo užarena politička tema širom Evrope posljednjih sedmica nakon što je u Italiji vlast preuzela populističko- desničarska antimigrantska vlada, a vladajuća kolicija njemačke kancelarke Angele Merkel se podijelila po migranstkom pitanju.

Španija koja je prije dvije sedmice prihvatila humanitarni brod Aquarius na kojem je bilo preko 600 migranata, a koji su prethodno odbile Italija i Malta, danas je odbila da prihvati brodicu Lifeline.