State Department: Vjerski progoni nastavljeni širom svijeta

Logo State Department

Vjerski progoni i dalje su rasprostranjeni diljem svijeta, stoji u izvještaju o vjerskim slobodama State Departmenta koji je objavljen u Washingtonu. Najčešće se vjerske slobode krše u Rusiji, Iranu, Afganistanu i Pakistanu.

Američki državni tajnik Mike Pompeo tokom predstavljanja izvještaja je rekao da su SAD "predane zaštiti vjerskih sloboda širom svijeta, kako sada tako i u budućnosti". U izvještaju je dokumentirano kršenje vjerskih sloboda u više od 200 zemalja svijeta i teritorija.

Tokom predstavljanja izvještaja najavljeno je da će 25. i 26. jula Pompeo biti domaćin, prvog u istoriji, velikog skupa na vrhu koji će okupiti zvaničnike iz cijelog svijeta s ciljem da se unaprijedi stanje religijskih sloboda. Istaknuto je da su dva ključna prioriteta Trumpove administracije: 1) smanjenje terorizma i 2) jačanje ekonomije i da se kroz povećanje i poboljšanje pitanja stanja religijskih sloboda pozitivno utiče na oba ova ključna prioriteta. Pompeo je podsjetio da je 2018. godina koja obilježava dvije važne godišnjice, prva je 20 godina od usvajanja Zakona o vjerskim slobodama u američkom Kongresu (usvojen 1998.) i druga, 70 godina od Deklaracije o ljudskim pravima koja u sebi sadrži pravo na praktikovanje i izražavanje vjerskih sloboda kao jedno od fundamentalnih prava svakog pojedinca na planeti zemlji.

Navedene su neuralgične tačke u kojima je ugroženo stanje religijskih sloboda a na samom vrhu ugroženosti navedene su zemlje kao što je Mijanmar i Burma zbog genocida nad Rohindžama. Izdvojen je slučaj Andewa Brensona, evangelističkog pastora koji je zatvoren u Turskoj tokom pokušaja vojnog udara u ovoj zemlji. U Tadžikistana djeci i maloljetnicima nije dozvoljeno da učestvuju u bilo kakvim religijskim običajima i praksama. Izvještaj se dotaknuo i pitanja 120 političkih zatvorenika u Sjevernoj Koreji među kojima je i veliki broj onih koji su zatvoreni zbog religije.

Iako je u Rusiji zagarantirana sloboda vjeroispovjesti “vlada procesuira mnoge zbog navodne nelegalne misionarske aktivnosti u okviru antiterorstičkih zakona iz 2016 .Ističe se da su na meti posebno Jehovini svjedoci koji u Rusiji djeluju od početka 90-tih.

U Iranu je vlada nastavila s pogubljenjima ljudi „optuženih za nasilje protiv Boga, dok je u Afganistanu "obraćenje iz islama u drugu religiju kažnjivo smrću, zatvaranjem ili oduzimanjem imovine“ stoji u izvještaju .

I pakistanske vlasti izriču kaznu od doživotnog zatvora do smrtne kazne za bogohuljenje.