Nagrada novinaru RSE Milanu Nešiću

Milan Nešić prima nagradu od predsednika NUNS-a Slaviše Lekića

Novinar Radija Slobodna Evropa Milan Nešić dobitnik je godišnje nagrade za istraživačko novinarstvo koju dodeljuje Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.

Nešić je nagrađen u kategoriji elektronskih medija, za istraživački serijal Fantomski graditelji u “Činovničkoj koloniji” koji u više nastavaka govori o bespravnoj gradnji šestospratnog objekta u beogradskoj opštini Voždovac.

​Kroz ovaj primer ilustrovani su poražavajući rezultati kampanje za legalizaciju bespravno podignutih objekata u Srbiji.

Vaš browser nepodržava HTML5

Nagrada novinaru RSE za istraživačko novinarstvo

Nešiću je priznanje uručeno na ceremoniji organizovanoj na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.

U kategoriji štampanih medija nagradu je dobio Saša Stojković za serijal tekstova pisanih za novine "Vranjske", u vreme gašenja tog nedeljnika.

U kategoriji onlajn medija nagradu za istraživačko novinarstvo osvojila je Bojana Pavlović za serijal tekstova o ministru odbrane Aleksandru Vulinu o slučaju "Tetka iz Kanade".

U žiriju su bili novinari Danica Vučinić, Milorad Ivanović, Slobodan Arežina i Veljko Popović. Na konkurs je pristiglo 115 radova 50 novinara.

Nezavisno udruženje novinara Srbije je nagrade za istraživačko novinarstvo dodelilo 13. put uz podršku ambasade Sjedinjenih Američkih Država.

Ambasador SAD u Srbiji Kajl Skot je pri uručenju nagrada pozdravio trinaestogodišnje napore NUNS-a, kako je rekao, za slobodu i nezavisnost medija i jačanje prava novinara u Srbiji.

"Energični i slobodni mediji su kao Sunčeva svetlost koja pročišćava demokratsko društvo od koruptivnih i neumerenih postupaka vlasti, stoga SAD podržava ove nagrade", kazao je.

Ambasador je dodao da je po izveštaju "Fridom hausa" za 2018. godinu, opala sloboda medija u Srbiji i da je to jedina zemlja u regionu u kojoj postoji trend slabljenja demokratije.

Predsednik NUNS-a Slaviša Lekić ocenio je da danas nije lako biti novinar u Srbiji gde je etika "degradirana do nivoa mane".

"U zemlji koju odlikuje atmosfera nezameranja, u sistemu u kojem javna reč nužno garantuje posledice, biti novinar nije preporučljivo. Ali Srbija je zemlja paradoksa gde je pomalo ekskluzivno biti novinar, biti hrabar i zastupati javni interes u društvu kojim dominira virus straha", rekao je Lekić i dodao da biti novinar danas u Srbiji znači biti drugačiji od drugih.