Britanija još nije identifikovala osumnjičene za trovanje bivšeg ruskog duplog špijuna Sergeja Skripalja i njegove kćeri 4. marta u engelskom gradu Solsberiju, ali su pojačali zaštitu drugih koji su pobjegli i koji bi takođe mogli biti izloženi sličnom riziku, rekao je britanski savjetnik za nacionalnu sigurnost Mark Sedwill u utorak.
Uz istragu o trovanju Skripalja i uzroku smrti biznismena Nikolaja Gluškova, ponovo je otvorena i istraga o još 14 smrtnih slučajeva, u kojima se sumanja na rusku umiješanost, prenosi Reuters.
Sergej Skripalj i njegova kćer Julija otrovani su, kako je kasnije utvrđeno, nervnim agensom novičok na vratima njihovog doma u Salsburiju. Oboje su preživjeli napad i nakon više sedmica kritičnog stanja izašli iz životne ugroženosti.
Od trovanja je liječen i policijac koji ih je pronašao bez svijesti na klupi. Skripalj, bivši pukovnik ruske vojne obavještajne službe koji je britanskoj stranoj obavještajnoj službi MI6 otkrio identitet desetine ruskih agenata i dalje je u bolnici, dok je Julija izašla i pod zaštitom je.
Britanija je optužila Rusiju da stoji iza napada, ali Moskva negira bilo kakvu umiješanost. Međusobne optužbe za poljedicu su imale i najveće protjerivanje ruskih diplomata sa Zapada, još od vremena vrhunca Hladnog rata.
Odgovarajući na pitanja poslanika u britanskom parlamentu, na komitetu za odbranu, na upit da li je identifikovan osumnjičeni koji stoji trovanja, Sedwill, savjetnik za bezbjednost premijerke Therese May, je rekao: "Ne još".
Više ruskih disidenata i bjegunaca ubijeno je u Britaniji proteklih godina pod okonostima koje su izazvale brojne sumnje.
Britanska policija je saopštila da su započeli istragu o smrti ruskog biznismena Nikolaja Gluškova koji je pronađen mrtav u svom domu u Londonu, ubrzo nakon trovanja Skriplja. Policija je tada rekla da nijesu pronašli vezu između ta dva događaja.
Nakon trovanja Skripalja, policija i obavještajne službe su dobile instrukciju da provjere 14 drugih smrtnih slučajava, koje prvaobitno nijesu treirane kao sumnjive policiji, ali su postojale optužbe da je u njih umiješana ruska država.
U pismu generalnom sekretaru NATO-a Jensu Stoltenbergu prošlog mjeseca, Sedwill je rekao da su ruske obavještajne agencije pratile Skripalja i njegovu kćer najmanje pet godina i da su neke od bjegunaca označili kao "legitimne mete za ubistvo".
Sedwill je britanskim poslanicima rekao da su preduzeli preventivne korake na zaštiti tih ljudi.
"Policija koja je ogovorna za pružanje zaštite i brojne druge agencije sa njima revidiraju sigurnost svih ljudi koji bi mogli biti ranjivi na taj način" rekao je Sedwill odbrambenom komitetu britanskog parlamenta.