Londonski sud prvostupanjski je presudio da hrvatski tajkun i osnivač Agrokora može biti izručen Hrvatskoj. Hrvatska traži Todorićevo izručenje kako bi mu se sudilo zbog nezakonitog pribavljanja preko 150 milijuna eura i otuđivanje preko 40 milijuna eura. Todorićeva obrana najavila je žalbu na odluku suda.
Nema prepreka za izručenje Ivice Todorića Hrvatskoj, odlučio je prvostupanjski sud u Londonu. Sud je odbio stav obrane da Todoriću prijeti politički progon i da mu zbog sporosti hrvatskog pravosuđa prijeti dugotrajni boravak u pritvoru. Todorićevi odvjetnici kažu kako je odluka suda očekivana, i da niti sam Todorić nije želio forsirati pred londonskim sudom tezu o političkom kontekstu suđenja u Hrvatskoj kao mogućem razlogu protiv izručenja. Detalje je pojasnio Todorićev odvjetnik u Hrvatskoj Čedo Prodanović.
„Ako se već izišlo s time da je to politički motivirani proces, onda se to trebalo i argumentirati, a ovako je ostalo na pola puta. On je naime od toga odustao i nije želio da se o tome raspravlja. I mi i sam Todorić smo dosta o tome govorili u našoj javnosti, ali – evo – pred ovim sudom se o tome nije raspravljalo“, kaže Prodanović.
Hrvatska po europskom uhidbenom nalogu traži izručenje osnivača Agrokora Ivice Todorića kako bi se njemu, njegovim sinovima i dvanaestorici menadžera i revizora Agrokora sudilo zbog sudjelovanja u nezakonitom pribavljanju milijardu i 142 milijuna kuna (154 milijuna eura) u slučaju "Agrokor". Osim toga, sudit će ih se da su za "jednu pravnu osobu" pribavili i „nepripadnu imovinsku korist" od dodatnih 320 milijuna kuna (43 milijuna eura) pribavljenih krivotvorenjem isprava i nezakonitim vođenjem poslovnih knjiga.
Sada slijedi Todorićeva žalba Visokom sudu u Londonu po vrlo kompliciranoj proceduri, a ako to ne bude dopušteno, moguće je – iako se to rijetko dešava – da slučaj završi i na Vrhovnom sudu, kao što je recimo završio slučaj Assangea. Procjenjuje se da bi to moglo trajati najdulje šest do osam mjeseci.
O postupku u Londonu, ali i o nastavku postupka u Hrvatskoj za Radio Slobodna Europa govori ekspertica za pravosuđe, novinarka portala „Telegram“ Ana Raić Knežević.
„Meni je u ovom trenutku doista teško procjenjivati hoće li on u konačnici biti izručen Hrvatskoj, ali apsolutno nema razloga da se tako nešto ne dogodi. Istraga u Hrvatskoj za to vrijeme ide svojim tijekom. Ispituje se svjedoke, međutim tužiteljstvo do nekih svjedoka ne može doći jer se nalaze u Švicarskoj, i na neki način je otežana suradnja sa švicarskim pravosuđem i osiguranje tih iskaza koji su dosta ključni. Naime, znamo da je gospodin Todorić imao registrirane firme u Švicarskoj preko kojih je zapravo i realizirao dio ovih malverzacija koje mu se stavljaju na teret.“
Todoriću je postrožen pritvor, odnosno ubuduće se mora javljati policiji svakoga dana. a ne triput tjedno kao do sada, i svakoga dana do 21 sat mora biti u svom stanu. I dalje nosi elektronsku narukvicu. Jamčevina nije povišena, jer je hrvatsko tužiteljstvo potvrdilo da mu je imovina u Hrvatskoj zamrznuta, a njegovi odvjetnici tvrde da mu za preživljavanje pomažu - prijatelji.
Zadaća ovog postupka bila je – ustanoviti postoje li kakve zapreke za izručenje Todorića Hrvatskoj. Todorićeva obrana imala je u postupku dvije glavne teze – da je posrijedi politički progon, odnosno da ne bi imao fer i pošteno, nego političko suđenje, i da bi zbog sporosti pravosuđa mogao i tri godine provesti u pritvoru prije presude.
Poznavatelji procedure kažu kako je engleski sud u ovom postupku izručenja sud „probio“, odnosno prekoračio sve rokove po europskom uhidbenom nalogu.
Koncern Agrokor koji u Hrvatskoj i susjedstvu zapošljava 60.000 ljudi zapao je početkom prošle godine u ozbiljne probleme sa solventnošću. Prošlog travnja u koncern je uvedena izvanredna uprava, a protiv Todorića otvorena je istraga. On je ujesen otišao iz Hrvatske u Veliku Britaniju, a za njim je Hrvatska poslala europski uhidbeni nalog i zahtjev za izručenjem. U studenom prošle godine sud je najavio da će odluka biti donesena u proljeće, što se uz nešto kašnjenja i desilo.