Predsednik Poljske Andžej Duda zamolio je danas za oproštaj poljske Jevreje za državnu antisemitsku hajku marta 1968, kada su komunističke vlasti obračun sa studentskim buntom protiv cenzure iskoristile da u antisemitskim progonima iz Poljske isteraju i oko 15.000 Jevreja.
"Moje pokoljenje ne snosi odgovornost za to i ne mora da se izvinjava. Pognuo sam čelo kao predsednik. Govorim onima koji su isterani - oprostite. Oprostite Poljacima, oprostite ondašnjoj Poljskoj. Koliko je velika žalost što ste nestali, tolika je žalost što ste negde drugde. Kolika je žalost što vaši uspesi nisu išli u korist Poljske", kazao je danas poljski predsednik ispred kapije Varšavskog univerziteta.
Poljska danas obeležava 50. godišnjicu razbijanja studentskih protesta protiv cenzure i za slobodu govora koji su izbili na Varšavskom univerzitetu 8. marta 1968. i proširili se na sve univerizetske centre u zemlji, posle izbacivanja studenata Adama Mihnjika i Henrika Šlajfera sa univerziteta.
Obračun sa studentima i nekim od njihovih profesora vladajuća poljska radnička komunistička stranka iskoristila je za dalje čistke u svojim redovima i nastavak antisemitske kampanje koju su poljske vlasti započele posle pobede Izraela u Šestodnevnom ratu s Egiptom i arapskim susedima 1967.
Vlasti su zloupotrebile studentske proteste i jevrejsko porekla Mihnjika i drugih iz te najaktivnije grupe da proteste prikažu i kao antipoljsku jevrejsku ujdurmu, a 19. marta šef komunista Vladislav Gomulka optužio je poljske Jevreje da su nacionalisti i kosmopoliti i kazao da je spreman da im svima da pasoše da emigriraju u Izrael.
Antisemistski duh pušten iz boce oterao je od 1968. do 1972. godine, prema raznim procenama, između 13.000 i 20.000 Jevreja, članova njihovih porodica i predstavnika poljske intelektualne elite koji su morali da se odreknu državljanstva. Oduzimani su im poljski pasoši a dobijali su pasavan u jednom pravcu - Izrael, bez prava da se vrate u Poljsku.
Andžej Duda rekao je danas da su u martu 1968. godine studenti, među kojima je posebno naglasio udeo poljskih Jevreja, od totalitarnih vlasti tražili nezavisnu domovinu bez cenzure, što komunisti nisu mogli da prihvate i brutalno su ugušili proteste.
Glavni urednik liberalnog lista Gazeta viborča, jednog od od najžešćih kritičara vlasti poljske konzervativne stranke Pravo i Pravda, jedan od vođa studentskog protesta 1968, Adam Mihnjik, upozorio je povodom obeležavanja 50. godišnjice da je antisemitizam često oružje diktatora.
"To je otrovno oružje za kojima uvek i često uspešno poseže vlast. Kada se taj duh jednom pusti iz lampe, jako teško posle može da se kontroliše. Uverio se u to Gomulka, uverio se sada i Jaroslav Kačinjski", kazao je na jednoj od debata u okviru obeležavanja godišnjice Mihnjik.
Jubilarna godišnjica studentskog bunta i antisemitske hajke koja je rezultirala poslednjom velikim emigracijom Jevreja iz Poljske pada u nezgodnom trenutku, kada je Poljska u sporu s Izraelom i SAD zbog izmena zakona o Institutu pamćenja naroda kojima se preti kaznom od tri godine zatvora za pripisivanje Poljacima krivice ili saučesništva u ratnim zločinima Hitlerove Nemačke i tokom Holokausta.
Oštra reakcija Izraela i SAD zbog bojazni da poljski konzervativci Jaroslava Kačinjskog žele da ućutkaju preživele Jevreje da govore o Poljacima koji im nisu tokom Drugog svetskog rata pomagali, već su ih pljačkali i izručivali na sigurnu smrt Gestapu ili i sami ubijali, na poljskoj strani izazvala je pojačani talas antisemitskih komentara i govor mržnje uz poruke da je trebalo 1968. sve Jevreje isterati iz Poljske.