Evropska komisija ocijenila je da osam zemalja Zapadnog Balkana i Istočnog partnerstva i dalje ispunjavaju uslove da zadrže bezvizni režim, ali i upozorila da moraju učiniti više kako bi to ostalo tako.
Komesar za unutrašnje poslove EU Dmitris Avramopoulos u intervjuu za RSE rekao je kako se očekuje da sve države obuhvaćene bezviznim režimom pojačaju napore da zaustave ilegalnu migraciju i naročito da se bore protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Vaš browser nepodržava HTML5
Avramopoulos: Bezvizni režim za Balkan nije upitan
U danas objavljenom izvještaju koji predstavlja prvu procjenu održavanja bezviznog režima za osam zemalja Zapadnog Balkana (Albanija, BiH, Makedonija, Crna Gora i Srbija) i Istočnog partnerstva (Moldavija, Ukrajina i Gruzija), Evropska komisija navela je da su ove države učinile mnogo na rješavanju problema ilegalnih migranata, te uspjele smanjiti broj zahtjeva za azil građana tih država.
"Međutim, još postoje izazovi, posebno u Albaniji, zemlji s najvećim brojem neosnovanih zahtjeva za azil među državama koje imaju bezvizni režim. Albanske vlasti su aktivne u jačanju mjera za rješavanje ilegalnih migracija i poboljšanje saradnje s državama članicama koje su najviše pogođene. Ove mjere već daju rezultate, ali se moraju osigurati napori da se ovo nastavi provoditi neprekidno", navedeno je u izvještaju.
Komisija je pozivala na široku primjenu raznih mjera, od jačanja graničnih kontrola, do organizovanja informativnih kampanja o putovanjima bez viza, te na nastavak provedbe sporazuma o readmisiji, čija je primjena u zemljama Zapadnog Balkana i istočnog partnerstva rezultirala visokim stopama povrata.
U Izvještaju Evropske komisije navodi se takođe da su, uprkos stalnim nastojanjima da se spriječi organizovani kriminal, kriminalne grupe iz zemalja za koje važi bezvizni režim i dalje aktivne u mnogim kriminalnim aktivnostima, uključujući trgovinu ljudima i šverc roba, imovinski kriminal, krijumčarenje migranata i cyber kriminal.
"Svih osam zemalja trebale bi poduzeti dodatne korake na suzbijanju organizovanog kriminala", navela je Evropska komisija.
Posebno je naglašeno da Moldavija treba nastaviti reforme u borbi protiv korupcije i pranja novca, a Ukrajina poduzeti hitne korake na primjeni antikorupcijskih mjera.
Komisija će, najavljeno je, ponovno u 2018. godini izvijestiti Evropski parlament i Vijeće Evropske unije o kontinuiranom ispunjenju zahtjeva za liberalizaciju viznog režima.