Egipatska vojska je počela vazdušne napade na područje severnog Sinaja, gde se dogodio napad u džamiji u kojem je ubijeno 235 ljudi, rekli su očevici i službe bezbednosti.
Napadi su koncentrisani u nekoliko planinskih područja oko džamije Al Raudah, u kojima se kriju militanti, prenosi Rojters.
Predsednik Egipta Abdel Fatah el-Sisi osudio je napad, označivši ga "zločinačkim i kukavičkim" i iizrazio saučešće žrtvama i njihovim porodicama.
U obraćanju emitovanom na televiziji, Sisi je upozorio da napad "neće proći nekažnjen" i da će Egipat istrajati u svom ratu protiv terorizma.
Ocenio je da patnje žrtava nisu bile uzalud i dodao da će samo doprineti insistiranju na borbi protiv terorizma, preneo je Asošiejted pres.
"Oružane snage i policija osvetiće naše mučenike i doneti bezbednost i stabilnost silom uskoro", najavio je egipatski lider zapretivši da će "brutalnom snagom" odgovoriti na napad.
Egipatski zvaničnci saopštili su da su napadači iz četiri vozila aktivirali eksploziv i pucali na vernike za vreme tradicionalih molitvi petkom, ubivši najmanje 235 i ranivši najmanje 109, prema najnovijem bilansu koji je prenela agencija Frans pres.
Očevici su rekli za egipatske medije da se napad u gradu Bir al Abedu, 40 kilometara od El Ariša, dogodio za vreme molitve, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
"Oni su pucali na ljude koji su izlazili iz džamije, čak i na ambulantna kola", rekao je jedan stanovnik Rojtersu.
TV Arabija javlja da je među vernicima u džamiji bilo i sufija, sledbenika mistične struje islama, koje ekstremisti, poput "Islamske države", smatraju jereticima jer poštuju svece i džamije, što je za islamiste jednako idolpoklonstvu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Napad na džamiju u Egiptu
Za sada niko nije preuzeo odgovornost za napad.
Predsednik Egipta Abdel Fatah al-Sisi, bivši komandant armije, koji sebe predstavlja kao branu protiv ekstremista, sazvao je hitan sastanak sa najvišim zvaničnicima bezbednosnih službi.
Egipatska vlada je proglasila trodnevnu žalost zbog ove tragedije.
Vlasti u Egiptu se od 2013. godine bore protiv džihadista na severnom poluostrvu, otkako je smenjen bivši predsednik Egipta Muhamed Morsi.
Militanti u Sinaju su od 2014. godine povezani sa "Islamskom državom" i preuzeli su odgovornost za brojne napade koji su izvršeni od tada uklučujući i na plemena na Sinaju koja tretiraju kao izdajnike zbog saradnje sa vojskom i policijom.
U julu ove godine, poginulo je najmanje 23 vojnika u samoubilačkim napadima automobilima bombom na dva vojna puncta na Sinaju, za šta je odgovornost preuzela "Islamska država".
Militantni nastoje da prošire svoje akcije izvan uglavnom neplodnog Sinajskog poluostrva u veoma naseljeni kontinentalni deo, napadajući crkve i hodočasnike hrišćana Kopta.
Tako je u maju poginulo 29 lica u napadu na grupu Kopta koji su putovali u manastir na jugu Egipta.
Kairski međunarodni aerodrom pojačao je bezbednost nakon napada, navodi AP.
To je prvi veliki napad napad na džamiju, a broj žrtava nadmašuje, čak i one iz ranijih napada pobunjenika 1990-tih godina.
Na društvenim mrežama objavljene su fotografije desetina tela ubijenih u čaršave na podu džamije, dok se se mnoštvo rođaka okupljalo pred bolnicima.
Među žrtvama su i radnici obližnje fabrike soli koji su došli da se mole u džamiji. Ona može da primi oko 300 vernika.
Egipatska novinska agencija je u više navrata obnavljala bilans krvoprolića.