Pregovori s Velikom Britanijom o izlasku iz Evropske unije su teški sami po sebi, a bit će nemogući ako pustimo emocije bez kontrole, izjavio je predsjednik Vijeća Evropske unije Donald Tusk.
On se osvrnuo na izjave premijerke Velike Britanije Therese May u kojima je optužila zvaničnike Unije da se žele uplesti u rezultate predstojećih izbora, tako što prijete teškim posljedicama pregovora o Brexitu.
"Oni će biti jako teški i, ako se sada počnemo svađati, čak i prije nego su počeli, postat će i nemogući", rekao je Tusk na sastanka s norveškom premijerkom u Briselu.
Prema njegovim riječima, ulog je jako veliki, jer će pregovori utjecati na živote i interese miliona ljudi s obje strane kanala Lamanš.
"Diskrecija, umjerenost i obostrano poštivanje uz dobru volju sa obje strane, neophodni su da bi se uspjelo", dodao je Tusk.
Ranije su iz Evropske komisije rekli da nemaju stav o optužbama Therese May.
"Znamo da su izbori, da je kampanja i da se svi uzbude u tom periodu. Nismo naivni", rekao je portparol Evropske komisije Margaritis Schinas.
Vaš browser nepodržava HTML5
Pet stvari s kojima će 'Brexit' promijeniti EU?