Kraj duge potrage

Avdo Palić, ratna fotografija

Četrnaest godina trajala je potraga za Avdom Palićem, ratnim komandantom Žepe.

Zarobljen je u julu 1995. godine kada je otišao na pregovore sa Ratkom Mladićem kako bi obezbijedio siguran izlazak građana Žepe, koja je u to vrijeme bila zaštićena zona UN-a. Od tada mu se gubi svaki trag.

Nije pomoglo ni to što je njegova supruga Esma kucala na sve adrese kako bi saznala istinu o mužu, kao ni to što je odlukom Doma za ljudska prava Vlada Republike Srpske oformila komisiju koja je trebala da istraži šta se dogodilo sa Avdom.

A onda, kao grom iz vedra neba, objavljena je informacija da su njegovi posmrtni ostaci identifikovani, nakon ekshumacije još prije osam godina, što otvara mnoga pitanja. Član Kolegija direktora Instituta za nestale osobe BiH Amor Mašović:

„Nije se čak ni pretpostavljalo da bi u toj grobnici mogli biti posmrtni ostaci Avde Palića. A podsjećam da mi i danas primamo DNK izvještaje o žrtvama koje smo ekshumirali ili asanirali na površini 1996. godine.“

Supruga u šoku


Avdina supruga Esma kaže da je bila šokirana informacijom da su posmrtni ostaci njenog supruga ekshumirani 2001., a identifikovani osam godina kasnije:

Esma Palić
„Prvo pitanje koje sam ja Amoru postavila bilo je:’Amore, kako je moguće? Imali ste sve relevantne uzorke najmanje šest godina, a imali ste i sestrin uzorak prije nego što je tijelo ekshumirano, kako je moguće, Amore, da se to toliko dugo čekalo?’ Znate šta sam dobila za odgovor - i zato bih sad mogla da vrisnem da me čovječanstvo čuje. Dobila sam odgovor da ima ekshumiranih tijela od 1998. koja nisu identificirana! Da me neko pitao prije pet dana, sve moguće opcije da nabrojim: ’Ako ikad saznaš, kako ćeš saznati za istinu o svom suprugu?’- sve bih prije rekla, ali ne ovo.“


Predsjednik Komisije za utvrđivanje istine o sudbini Avde Palića Dragi Milošević, iako nije želio dati izjavu, u telefonskom razgovoru kaže da je u traženje ratnog komandanta Žepe Vlada Republike Srpske utrošila 100.000 maraka. Ispostavilo se, navodi Milošević, da se tražilo nešto što se nije moglo naći jer su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani prije osam godina.

Više detalja o potrazi iznosi načelnik krim policije MUP-a Republike Srpske Gojko Vasić:

„Mi smo tragali po terenima za koja smo znali da bi se to moglo desiti - oko Rogatice, oko Žepe i slično, i imali smo stvarno i velike materijalne troškove, a i puno ljudskog angažovanja od strane naših operativaca, policije, pa i građana i informanata da se to riješi.“


Nakon zarobljavanja Avdo Palić prebačen je iz Žepe u Bijeljinu. Jedan od posljednjih koji ga je vidio je Abdurahman Malkić, bivši pomoćnik načelnika Armije BiH u Srebrenici:

„Mi nismo imali priliku razgovarati. Znam samo da je pitao upravnika zatvora dokad će on biti tu. A on je rekao: ’Oni koji su te doveli, ovdje će doći da te i odvedu’.“

Ubice na slobodi


Malkić je nakon nekoliko mjeseci provedenog u bijeljinskom zatvoru razmijenjen. Pratilac Avde Palića Hazim Pirić kaže za naš radio da nije bilo volje da se isto uradi i kad je njegov komandant u pitanju. Hazim za to imenuje krivce:

„Ubila ga je međunarodna zajednica i politika BiH.“


Abdurahman Malkić:

„Ali je činjenica da se nije dovoljno anagažavalo za njegovo izbavljenje s obzirom da su skoro pa svi znali da je on bio na pregovorima.“


Osim moralne krivice, koju na teret tadašnjoj komandi Armije BIH i međunarodnoj zajednici stavljaju Avdini bivši saborci, utvrđeno je i ko su krivci za njegovo ubistvo. Radi o Dragomiru Pećancu i Željku Mijatoviću koji žive u Srbiji.

Načelnik krim policije MUP-a Republike Srpske Gojko Vasić kaže:

„Podatke koje je bilo moguće obezbijediti i koji su sasvim dovoljni za otvaranje istrage, mi smo obezbijedili i to je dostavljeno Tužilaštvu BiH.“


Šta je Tužilaštvo BiH uradilo kada je riječ o istrazi za ubistvo Avde Palića nije poznato jer se ta institucija do sada nije oglašavala kada je o tome riječ. U srbijanskom MUP-u nezvanično saznajemo da su Pećanac i Mijatović saslušani, ali da protiv njih još uvijek nije podignuta optužnica.

Uprkos tome, Avdina supruga Esma kaže da konačnom identifikacijom posmrtnih ostataka ne prestaje njena borba jer će nastaviti da traži procesuiranje onih koji su joj ubili muža.