MMF odobrio novac, uslov budžetske uštede

ry Fund. Official Logo

Članovi Fiskalnog vijeća BiH postigli su (u utorak poslije podne), dogovor s delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda o trogodišnjem stand by aranžmanu u iznosu 1,2 milijarde eura. Sredstva MMF-a biće raspoređena na godišnjem nivou po 400 miliona ali, sve vlade u BiH će morati ostvariti uštede : Vlada Federacije preko 200 miliona eura, Republike Srpska oko 75, a Vijeće ministara 20 miliona eura.
Svi detalji dogovora sa MMF-om još nisu poznati, ali znaju se obaveze koje će morati ispuniti Vlade na svim nivoima u Bosni i Hercegovini, a koje se tiču prije svega ušteda. Da bi sredstva MMF-a, od milijardu i 200 miliona eura, bila operativna, entitetske Vlade, Vijeće ministara BiH i Vlada Brčko Distrikta, do kraja juna, moraju usvojiti korekcije zakona. Na entiteskim nivoima moraju se izvršiti rebalanski budžeta koji će biti proslijeđeni u parlamentarnu proceduru. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić:

Nikola Špirić
„Znači da će Vlada FBiH morati kroz svoje mjere, odluke, korekcije zakona, reformu socijalnog sektora da obezbijedi uštede u visini od 414 miliona maraka, Republika Srpska 146, Vijeće ministara 40 i Vlada Brčko Distrikta 10 miliona konvertibilnih maraka.“

Na nivou BiH, uštede su moguće u tri oblasti, javna davanja - odnosno socijalni programi, plate i materijalni troškovi. Profesor sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Vjekoslav Domljan, smatra da je postignuti dogovor sa MMF-om veoma značajan za BiH. Kada je riječ o uštedama u entiteskim budžetima, Domljan kaže da se mora imati u vidu već postojeći deficit i njegovo finansiranje u budžetu Federacije BiH.

„Zbog toga je vrlo važno napraviti dobar program izlaska iz krize. Program koji će biti dvogodišnji, koji će u fokusu imati javne investicije, o čemu se kod nas malo govori, a što je od ključne važnosti. Jednog dana i ovi, bez obzira koliko bili povoljni krediti, od 1,5 posto, trebaju se vraćati.“


Uštede od 414 miliona konvertibilnih maraka Vlada Federacije BiH trebala bi da osigura kroz reformu socijalnog sektora. Profesor Domljan navodi da nije jednostavno linearno „kresati“ te programe:

„Poznata je izreka u oblasti fiskalne teorije koja kaže da kad se jednom nešto da ljudima, teško im je to oduzeti. Ovdje je stvorena i zakonska obaveza prema ljudima. Bolje bi bilo da se preispitaju ti programi, da se vidi da li ima tamo nešto što se prima a ne bi trebalo, a ne linearno da se sječe. Inače ćemo imati i pored ovih postojećih problema i dodatni problem u smislu mogućih socijalnih tenzija u društvu.“


Vjekoslav Bevanda
Federalni ministar finansija Vjekoslav Bevanda kaže da je BiH dobila puno više nego što je očekivala. Smatra da je, ukoliko se isključi politika, dogovor sa MMF-om dobar put ka stabilizaciji finansijskih tokova, te da će Federacija BiH biti sposobna da sprovede preuzete obaveze koje se tiču ušteda:

„To će morati uključiti sve lične transfere, da ih tako nazovem. To se odnosi na plaće, troškove administracije, prateće troškove, materijalne troškove i sve ostalo. Isto tako, najviše smo imali oko toga dio socijalnih boračkih davanja, s tim da treba nagasiti, da smo mi tražili, na kraju nam je to udovoljeno, da u ovu kategoriju „kresanja“ transfera ne ide grupa nezaposlenih demobiliziranih boraca, jer taj zakon ima ograničeno trajanje.“


Vlada Republike Srpske je kroz mjere koje je usvojila napravila značajne uštede u samom budžetu. Entitetski ministar finansija Aleksandar Džombić više puta je ponovio da vjeruje da neće biti nikakvih problema u ispunjavanju uslova koje postavi MMF:

„Što se tiče javne potrošnje i u dosadašnjim godinama mi smo je imali ispod 40 posto, kada uključimo i dio javne potrošnje koja pripada BiH, a samo na nivou RS-a oko 37 posto. Zadržali smo je i ove godine i tako je završila 2008. godina. Napravili smo preraspodjele u budžetu u 2009. godini u smislu već napravljenog programa za uštede. Tako da mislimo da sve ono što se stavi pred nas neće biti značajnijih problema da ispunimo.“


Goran Radivojac, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banja Luci, kaže:

„Znajući kako funkcioniše javni sektor u BiH, mislim da postoji dosta prostora mimo plata da se određene uštede izvrše. Mislim da je prevashodno to moguće postići promjenama u načinu funkcionisanja administracije u BiH, što ja mislim i sam dogovor sa MMF-om podrazumijeva, da se ta sredstva uštede, odnosno da javna potrošnja bude smanjena u tim segmentima.“


Prva tranša sredstava, iz dogovorenog aranžmana, za ovu godinu trebala bi biti operativna dan nakon što Izvršni odbor MMF-a odobri ovaj program, što se prema najavama očekuje u idućih nekoliko mjeseci. Kamatna stopa će prema riječima predstavnika MMF-a biti niska, najvjerovatnije oko 1, 5 posto.