Iako je general Miletić pominjan u medijima kao novi načelnik Generalštaba, može se reći da je njegovo imenovanje ipak svojevrsno iznenađenje jer su u javnosti bolje šanse davane drugim generalima.
Profesor Fakulteta bezbednosti u Beogradu Zoran Dragišić, kaže za RSE da je imenovanje genarala Miloja Miletića za njega očekivano i dobro rešenje:
"Ne očekujem da će doći do bilo kakvih drastičnih promena, što se tiče same vojske, da će vojska raditi nešto što nije do sada. Kako će se reforme dalje odvijati i u kom pravcu će one ići zavisiće od nekih političkih odluka, pre svega od odluke šta ćemo uraditi sa tom nesretnom vojnom neutralnošću koju je izglasala Skupština u prethodnom sazivu. Dakle, u zavisnosti od toga šta će se s time uraditi, kakve će zadatke političari dati vojnicima, vojska će se ponašati u skladu s time. Ako treba da procenim kako će general Miletić obavljati tu funkciju, mislim da će je obavljati veoma dobro i da neće nailaziti na probleme vezane za komunikaciju sa podređenima. Sama činjenica da ga je predsednik Tadić imenovao na funkciju govori da su njegovi kontakti sa političarima, što je za načelnika Generalštaba izuzetno važno, dobri, bez čega se ne može biti načelnik Gerneralštaba. Dakle, mislim da će general Miletić uspešno obavljati tu dužnost."
Za zamenika načelnika predsednik Tadić postavio je general-potpukovnika Mladena Ćirkovića, dosadašnjeg komandanta Kopnene vojske.
U biografijama Miletića i Ćirkovića stoji da su obojica rođeni 1953. godine i da su prošli čitav lanac komandovanja.
U biografiji Ćirkovića, između ostalog, stoji i da je 1999. godine stavljen na crnu listu za zabranu ulaska u zemlje Evropske unije, a u avgustu 2000. bio je i na obnovljenoj listi Evropske unije.
Vojni analitičar Aleksandar Radić ocenio je da se državni vrh odlučio da najznačajnije vojne dužnosti poveri najiskusnijim oficirima u vojsci:
"Reč je o dvojici generala koji su iz najstarije generacije i koji imaju reference ljudi koji su stajali po strani i bavili se samo svojim profesionalnim poslovima. Na taj način dobijeno je rešenje u kojem Ministarstvo odbrane neće imati problema sa opozicijom u Generalštabu. S druge strane, ne može da se kaže da je reč o ljudima koji su nečiji politički favoriti."
"Ovo je bio jedan logičan i očekivan potez, ali ne treba prevideti da je Miletić na to mesto postavljen upravo zbog toga što se razlikuje od prethodnog načelnika Generalštaba Zdravka Ponoša", kaže za RSE Đorđe Popović iz Centra za civilno-vojne odnose. On naglašava da izbor novog načelnika Genaralštaba jasno upućuje na blagi diskontinuitet sa politikama koje su vođene za vreme Ponoša:
"Ministarstvo odbrane je verovatno htelo vojsci da stavi do znanja da poštuje iskustvo i da, u tom smislu, pravi razliku u odnosu na prethodnog načelnika Generalštaba. Stoga, mislim da je ovo imenovanje način da se stavi nekakva tačka na sukob između načelnika Generalštaba i ministra odbrane. Mislim da general Miletić neće biti osoba koja će dovoditi u pitanje odluke ministra i koja će se eksponirati, da tako kažem, u javnosti u onoj meri u kojoj je to činio general Ponoš."
Aleksandar Radić ocenio je da nova personalna rešenja u vrhu Vojske znače da će biti održan kontinuitet dosadašnjeg pristupa reformama i razvoju oružanih snaga:
"Vojska će nastaviti da obavlja svoje zadatke i upravo izbor i način na koji je on sproveden ukazuje na to da se sada od strane vrhovnog komadanta i ministra odbrane očekuje da se vojska posveti svojim rutinskim zadacima. Sprovedena je radikalna reorganizacija, više nisu potrebne tako duboke promene, kada je reč o teretu koji bi morali da podnesu dva čelna čoveka iz Generalštaba."