Dok predstavnici desno orijentisanih opozicionih stranaka pozivaju ostale poslanike da, učešćem na sednici Zajednice skupština opština Kosova i Metohije u Zvečanu, pokažu svoju privrženost očuvanju teritorijalnog integriteta Srbije, vladajuće strukture su uverene, da se to može učiniti i prisustvom članova zvaničnih radnih tela zaduženih za kosovsko pitanje – ministra Gorana Bogdanovića i članova skupštinskog odbora.
Nada Kolundžija – Demokratska stranka:
“Mi mislimo da je to najbolji način da se od toga ne pravi jedna pogrešna predstava, a da istovremeno pokažemo da su državni organi tu prisutni i da su spremni da se bave pitanjima koji su od interesa građana na Kosovu i Metohiji.”
Po uverenju šefice najveće poslaničke grupe u Parlamentu, pitanje Kosova nije poligon za politička i partijska nadmetanja:
“Problemima vezanim za Kosovo iI Metohiju treba prilaziti ozbiljno i odgovorno. Zato državne institucije – ministar za Kosovo i Metohiju i skupštinski odbor - svojim prisustvom pokazuju spremnost države da se na najbolji mogući način bavi tim pitanjima.”
Sličan stav deli i Branko Ružić, funkcioner Socijalističke partije Srbije, koji kaže da će koaliciju okupljenu oko ove stranke na sastanku u Zvečanu - predstavljati članovi skupštinskog odbora:
“Članovi ispred poslaničke grupe Socijalistička partija Srbije – Jedinstvena Srbija prisustvuju svim sednicama odbora u parlamentu i ne vidim ništa istorijsko i epohalno što će to učiniti i sutra, s obzirom da će ta sednica biti održana van sedišta Narodne skupštine Republike Srbije, dakle u Zvečanu”.
Ružić kaže da će članovi ove poslaničke grupe učestvovaće u raspravi i u svođenju te rasprave na zaključke koji su na liniji stavova Vlade:
“To je jedini način!”
Prema saznanju Aligrudića, isto će učiniti i koalicioni partneri iz Nove Srbije, jer taj odlazak za njih predstavlja:
“Podsećanje na 17. februar kao datum jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, koje za svoj koren ima bombardovanje Srbije 1999. godine. I to je nastavak te politike. Mi jednostavno, samo odlaskom možemo da potvrdimo istinu, da je Kosovo Srbija, a da negoramo laž i lažnu državu Kosovo.”
Zatvaranje očiju pred realnošću
Liberalno-demokratska partija ima drugačiji pristup kosovskom problemu, tako da njeni poslanici, po tvrdnji stranačkog funkcionera Zorana Ostojića, “ ni ne razmišljaju o učešću u još jednom obmanjivanju građana Srbije”:
Za razliku od svih drugih koji, po mišljenju Ostojića, “ i dalje zatvaraju oči pred realnošću”:
“LDP se, od svog osnivanja, zalaže za novu kosovsku politiku koja će biti u funkciji evropske budućnosti Srbije.”
Godišnjica proglašenja nezavisnosti Kosova je događaj na koji, po mišljenju političkog analitičara Zorana Stojiljkovića, rukovodstvo Srbije mora da reaguje, ali na način koji pokazuje doslednost u stavu da se ne priznaje takav jednostrano proglašen status i štite interesi srpskog i drugog nealbanskog stanovništva na Kosovu. Stoiljković, međutim, napominje da to nikako ne bi smeo da bude čin koji “doliva ulje na vartu”:
“On bi trebalo da bude vezan za nešto što ima, vise simboličko, značenje i uticaj i što samo govori o nekoj političkoj doslednosti, ali ni u kom smislu nije zaoštravanje odnosa i nisu politički činovi koji će doneti dodatne elemente nestabilnosti i razlike, ne samo u nijansama, nego u ključnim stavovima među samim politčkim akterima u Srbiji”.
Ono što bi bilo previše, po Stoiljkoviću je odlazak celokupnog parlamenta na zasedanje u Zvečan. On, takođe, smatra da nije dobra ni ideja “o neodlasku”, makar na simboličan način:
“To prosto treba usaglasiti. Mislim da je dovoljno jasna poruka i reakcija, da se na jedan simboličan način, preko predstavnika odgovorajaućih grupa u unapred dogovorenom obimu, i to pre svega, onih odbora i institucija Srbije koji su predviđeni da deluju na Kosovu, ta manifestacija, koja ima taj ikonografski i simbolički značaj održi, a da se time ne zaoštravaju dalje odluke i ne stvara neka vrsta paralelizma, opasnog paralelizma u ovakvoj situaciji.”