Evropski komesar za proširenje Oli Ren došao je u Beograd kako bi podvukao opredeljenost i značaj koji Evropska unija pridaje evropskoj budućosti Srbije i da pruži podstrek neophodnim procesima reformi u Srbiji. U tom smislu, uputio je još jednu poruku ohrabrenja:
“2009. bi mogla da bude godina u kojoj se uspostavlja slobodni vizni ražim za srpske građane za putovanja u Evropsku uniju. Ako se postigne uspeh u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije mislim da možemo ostvariti taj veliki proboj i uspostaviti slobodan vizni režim.”
Međutim, kada je reč o podnošenju kandidature za članstvo u EU, Ren stiže sa sličnom porukom kakvu je nedavno uputio i potredsedniku Vlade Srbije Ivici Dačiću u Briselu:
Navodeći da će Srbija ozbiljno razmotriti “realističnu analizu evropskog komesara” i doneti odluku o tome, predsednik Srbije Boris Tadić kaže:
“Za Srbiju je najvažnije da proces integracija traje što kraće. Nas ne zanimaju uvek i po svaku cenu brzi prolazni ciljevi, nas zanima taj konačni cilj - članstvo u Evropskoj uniji. U tom kontekstu analiziramo kada da uputimo zvaničan zahtev za članstvo u EU. Ima različitih mišljenja i mi tragamo za načinima koji podižu verovatnoću konačno pozitivne odluke država članica EU o implementaciji Prelaznog sporazuma, odnosno ŠP."
Jedan od tih načina je nedavni poziv Srbije da delegacija EU doputuje u Beograd kako bi se neposredno uverila u stepen sardanje Beograda sa Haškim tribunalom. Komentarišući ovakav poziv, Ren je rekao da se on ne protivi inicijativi, ali da je ipak na EU i Savetu ministara da razgovaraju o napretku saradanje, “a tužilac Tribunala Serž Bramerc je onaj koji kvalitet te saradnje treba da oceni".
On je ponovio da su evropska integracija Srbije i rešavanje statusa Kosova dva različita procesa. Na pitanje da li se od zvaničnika Beograda očekuje fleksibilniji stav kada je reč u o članstvu Kosova u međunarodnim intitucijama, Tadić i Ren odgovaraju:
“Srbija ni na koji način ne želi da zaustavi proces priključenja Kosova nekim svetskim međunarodnim finansijskim institucijama jer mi smo u pregovorima o budućem statusu predlagali takvo rešenje za Kosovo i Metohiju. Tragamo za realističnim rešenjem, ali istovremeno ne odustajemo od odbrane svojih legitimnih prava, a to je integritet zemlje Srbije.”
“Jako je važno da Kosovo učestvuje u regionalnim procesima privredne i političke saradnje i potrebno je da se nađe praktično rešenje kako bi se to ostvarilo. Ali, sasvim je na mestu, i treba reći da je proces evropskih integracija Srbije nešto što nije vezano za status Kosova.”
Premijer Srbije Mirko Cvetković zahvalio je na podršci koju Evropska komisija pruža Srbiji i ponovio da je proces evropskih integracija jedan od glavnih prioriteta Vlade. Ren je tokom posete obišao i Skupštinu Srbije, koju je označio ključnom u procesu pridruživanja Evropskoj uniji. Sa evropskim komesarom sastala se predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović i svi šefovi poslanickih klubova, osim radikala koji nisu prihvatili njegov poziv za razgovor.
Renovu preporuku Srbiji da ne aplicira za kandidaturu za članstvo u Uniji pre nego što bude odmrznut Prelazni trgovinski sporazum, politikolog Jovan Komšić vidi kao pozitivan savet:
“Ja verujem da iza te sugestije stoji upravo taj pozitivan interes da, kada se krene transparentno u proces kandidature, stoji jedna ozbiljnija strateška procena da ne bi bilo dobro da u disharmoničnim tonovima, prioritetima koji su sad u Evropskoj uniji ipak na nekoj drugoj strani stvar krene loše i po naš brod.”
Na kraju posete Beogradu, Oli Ren je u prisustvu državnog vrha Srbije i ambasadora evropskih zemlja otvorio nove prostorije Delegacije Evropske komisije u Beogradu, treće u svetu po veličini, označivši je kao još jedan dokaz opredeljenja EU za evropsku perspektivu Srbije. Predsedniku Srbije poklonio je ploču:
“Želeo bih da predam jedan mali poklon predsedniku Tadiću, on je poznat kao ljubitelj muzike. Ova ploča potiče iz Finske, jedna naša rok bluz grupa i naslov ploče je dosta zgodan, zove se Where is Boris – Gde je Boris. Snimljena je pre 25 godina u Finskoj i možda je tada bilo smisla postaviti to pitanje, međutim danas, zahvaljujući predsedniku Tadiću, svi znaju gde je Boris u Evropi i gde je Srbija – Srbija je danas punopravni član evropske porodice."