Osuđena zbog zaštite svog imanja

Fata Orlović ispred pravoslavne crkve sagrađene na njenom imanju.

Okružni sud u Bijeljini prije nekoliko dana je kaznio Fatu Orlović sa 30 dana zatvora, uslovno na godinu. U obrazloženju presude objašnjava se da je ova starica "ometala vjerski obred i izazivala nacionalnu, rasnu i vjersku mržnju“. Paradoks je u tome što se vjerski obred održavao u Fatinom dvorištu, gdje je nezakonito sagrađena pravoslavna crkva. Već devet godina Fata Orlović traži da se crkva ukloni.

Priča o Fati Orlović, hrabroj ženi i povratnici u Konjević Polje kod Bratunca, na čijoj zemlji je bespravno izgrađena pravoslavna crkva ovih dana u BiH doživjela je svoj epilog. Naime, Okružni sud u Bijeljini osudio je na mjesec dana zatvora uvjetno Fatu Orlović jer je prije godinu dana pokušala spriječiti održavanje vjerskog obreda u crkvi.

Fata Orlović je već godinama u BiH simbol borbe za ljudska prava:


„Ovo je sramota svega svijeta i sviju političara. Jer ovo je dosti lopovije svačije. A ovo više ja ne trpim, je l’ vam jasno - i ništa više. Želim da se iznese crkva iz moje avlije što brže jer ovo je sramota sve BiH i svega svijeta. Ja više ne trpim nikoga, samo želim da se nosi iz moje avlije i da neko odgovara za ovo devet godina šta se radi sa mnom.“

Odvjetnik Fate Orlović, Fahrija Karkin ne odustaje. Na ovu presudu već je predao žalbu:

„Prvo je apsolutno bitna povreda prava na odbranu jer oni nju nikad nisu pozvali na tu sjednicu kad su došli u priliku da preinače tu presudu. A druga stvar, prigovaram legalitetu tog vjerskog obreda. On mora biti strogo legalan da bi se mogao spriječiti. Žalba moja je otišla na Vrhovni sud RS. Tražio sam javnu sjednicu, da budu svi prisutni toj sjednici, pa da vidimo šta će biti. Ja sam izuzetno bio zadovoljan stanjem u srebreničkom sudu gdje se vodio redovan krivični postupak sa svim zaštitama i donesena oslobađajuća presuda. Čim je to otišlo tamo negdje prema Bijeljini, to već bilo nešto drugo.“

Vlasti iz Bratunca i crkvena općina Kravica pokušali su pronaći drugu lokaciju, ali još se nije pronašlo odgovarajuće rješenje, pa će crkva i dalje stajati u avliji Fate Orlović, rekao je Amir Salkić, poslanik u Skupštini RS:

„Fata Orlović jeste najpoznatiji primjer, ali nije jedini primjer odnosa Vlade RS i samog entiteta spram povratka povratnika. Sad se postavlja, naravno, i pitanje možemo li mi uopšte da vjerujemo u institucije pravosuđa u RS.“

Znači li ova presuda ohrabrenje onima koji, također, već godinama koriste tuđe zemljište i tuđe posjede, pitali smo Sinana Alića, predsjednika Fondacije „Istina, pravda, pomirenje“ iz Tuzle, jedne od brojnih nevladinih institucija koje su reagirale nakon presude:

„Ova presuda je sad dala zeleno svjetlo Kačavendi da on može da drži vjerski obred gdje god hoće. Znači može ponovo doći Fati u dvorište, to je van svake pameti. I zbog toga smo mi pozvali sve državne organe ove države, ali i OHR - da konačno zaštite tu nedužnu ženu i njeno pravo na njenu imovinu da je koristi u punom kapacitetu. Bez obzira da li je to crkva ili džamija, nalazi se na njenoj zemlji i ona ima pravo da zabrani bilo kakvu procesiju, pa i vjersku.“

Fata Orlović se obukla u strpljivost i još uvijek čeka na pravdu za koju su joj mnogi rekli da je spora, ali dostižna. Hoće li je nakon devet godina borbe Fata Orlović uspjeti dočekati:

„Čekam pošteni zakon i čekam ljude, ali men’ se čini - nejma ga.“