Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju događaj je koji je, po mišljenju potpredsjednika Federacije BiH Mirsada Kebe, dominantno obilježio 2008. godinu u Bosni i Hercegovini. Činjenica da se zemlja nije dovoljno dobro pripremila za udar svjetske ekonomske krize, ali i to što su bh. političari opet propustili priliku da se dogovaraju, u negativnom je smislu obilježila godinu koja je na izmaku:
„Jer dogovor i kompromis su jedini način uređenja unutrašnjih odnosa u BiH - da smo možda s te strane ispustili važnu šansu da unaprijedimo život građana BiH.“
Profesor Ugo Vlaisavljević kao jedan od najnegativnijih događaja navodi skandal koji se u Sarajevu dogodio tokom održavanja Kvir festivala:
„On je pokazao ne nešto kao sporadično, ograničeno, nedostupno izvršenje ljudskih prava, nego je to skandal koji se tiče čitave zajednice koja želi da se pridruži kao politička zajednica EU.“
Dogovor tri politička lidera iz Pruda, po njegovom mišljenju, pozitivan je pomak u političkom životu BiH:
„Praktično je to prvi značajaniji dogovor lidera poslije rata. Kakav-takav, u tom smislu je veoma značajan.“
Profesor iz Banje Luke Miodrag Živanović:
„Mislim da će se pamtiti po tome što se ništa bitno nije dogodilo, čak ni previše loše, a naravno pogotovo ne previše dobro. Ovo je jedna prazna godina koja je pokazala samo da svi u BiH, a moram reći i na zapadnom Balkanu, tapkamo u mjestu, gotovo se ništa ne događa.“
Siromaštvo i loš odnos bh. političara prema njima ono je po čemu će građani Sarajeva upamtiti 2008. godinu:
„Počev od naših političara koji su me jako razočarali.“
„Neslaganje - nerazumijevanje ljudi i neslaganje oko zajedničkog interesa za sve.“
„Mislim da će 2009. godina biti daleko teža.“
Iako će 2008. godina biti zapamćena po potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, profesor Anto Domazet smatra da to može istovremeno biti i najveće razočarenje:
„To je potpuni zastoj u provođenju svih onih obaveza koje smo imali utvrđene tim sporazumom, pogotovu onih obaveza iz evropskog partnerstva. Uz to bih dodao kao loš događaj i pasivnost, odnosno nesnalaženje vlada u BiH u vezi sa reagiranjem na pojave globalne financijske krize i globalne recesije.“
Tuzlaci će pamtiti i to kako su bh. političari u ovoj godini povećali sebi plate:
„Godinu 2008. ću pamtiti po povećanju plaća političarima usred finansijske krize.“
„Godinu 2008. ću pamtiti po novom poslu, kuću sam renovirala, imam novu fasadu - i to ću pamtiti.“
Većina političara Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju smatra najpozitivnijim događajem u 2008. godini. Poslanik u državnom Parlamentu Martin Raguž:
„Bez obzira na svu težini situacije, gledati poztivno s obzirom da smo uspostavili institucionalnu vezu s EU i potpisali ugovor koji nam ipak otvara vrata EU i budućeg članstva. Najznačajnija stvar koja se, po meni, desila je ova globalnih dimenzija - gospodarske, financijske i svake druge recesije i krize koja je upozorila svijet o tome da su moguće znatno teže posljedice nego što uopće sada možemo pretpostaviti. U tom smislu, neću reći da je negativna, ali je alarmantna ova godina bila.“
Poslanik Lazar Prodanović:
„Mislim da je kraj godine obilježila spremnost relevantnih političkih faktora u BiH na dijalog. To je za mene ohrabrujuće. Negativno: da nam je najveći dio godine prošao u unutrašnjim tenzijama i nespremnosti za bilo kakav konstruktivan dogovor.“
Za reditelja Harisa Pašovića 2008. godina bila je uspješna:
„Mi ćemo pamtiti jer ovo je bila jedna od najuspješnijih godina za nas. Evo upravo smo nekidan dobili sa Edinburškog festivala jedan plakat na kome kaže da je 2008. godina za sjećanje, gdje je među nekih desetak predstava i programa Edinburškog festivala uvršten i Klasni neprijatelj.“
Urednik studentskog EFM Radija Zoran Ćatić:
„Možda jedan od pozitivnih događaja, vrlo, vrlo mali ali dovoljan da imamo neki optimizam, jesu protesti koji su se dešavali u Sarajevu i širom BiH kao jedna klica koja počinje da zaživljava u nečemu što će jednog dana biti bh. društvo i način na koji ljudi, možda, nauče, neke nove generacije, na koji način se možemo boriti za neke stvari koje su nam bitne.“