Budžet institucija Bosne i Hercegovine za 2009. godinu, sudeći prema stavovima političkih partija koje participiraju u Parlamentu, do kraja ove godine neće biti usvojen. Prema Ustavu zemlje, Vijeće ministara BiH državnom Predsjedništvu dostavlja prijedlog budžeta, a ta ga institucija, ukoliko bude odobren, šalje u parlamentarnu proceduru. Problem je nastao nakon što kolektivni šef države budžet nije prihvatio, već je ponudio svoj prijedlog i dostavio ga Parlamentu.
Prijedlog koji je ponudilo Predsjedništvo od prvobitnog je veći za 200 miliona maraka i donesen je preglasavanjem. Protiv njega je glasao predsjedavajući Nebojša Radmanović. On smatra da će takav budžet ugroziti fiskalnu stabilnost i izazvati socijalne nemire u zemlji:
„Nije se lako došlo do nacrta budžeta koji je Savjet ministara predložio, ali on jeste plod dogovora najodgovornijih - i koji planiraju i koji izvršavaju, dakle premijeri i ministri finansija.“
O predloženom budžetu u ponedjeljak će raspravljati Komisija za finansije i budžet državnog Parlamenta. Predsjedavajući Komisije Sadik Bahtić kaže da će od političkog dogovora zavisiti usvajanje budžeta, te se nada kompromisu:
„Ako prođu principi, a mislim da će proći, ja sam zamolio kolege u Komisiji da usvojimo prvu fazu, a amandmanski onda u drugoj fazi. Što se tiče Komisije, mi smo spremni da održimo još jedan parlament i, ako treba, da se do Nove godine usvoji budžet.“
U SNSD-u navode da neće prihvatiti prijedlog budžeta koji je uputilo Predsjedništvo BiH. Član Komisije za finansije i budžet iz ove političke stranke Lazar Prodanović kaže da se treba vratiti na prijedlog Fiskalnog vijeća BiH koji je usaglasilo Vijeće ministara. Jedina mogućnost koju su u SNSD-u spremni razmotriti, kaže Prodanović, je da se stavka u budžetu za povratak poveća:
„Vjerujem da će postojati razumijevanje i od članova Komisije koji pripadaju strankama koje su odbile ovaj prijedlog budžeta Fiskalnog savjeta i Savjeta ministara i povećale nerazumno ovaj iznos od 200 miliona konvertibilnih maraka u godini koja je godina globalne krize, imajući prije svega u vidu to da budžet institucija BiH nije u funkciji socijalnog i razvojnog budžeta, već za finansiranje državnih službenika i institucija od posebnog značaja.“
SDA smatra da je prijedlog budžeta BiH, koji je uputilo državno Predsjedništvo i koji je od prijedloga Vijeća ministara veći za 200 miliona maraka, nerealan. Predstavnik te stranke u Komisiji za finansije i budžet Bajazit Jašarević kaže da će stranka kojoj pripada podržati povećanje sredstava za povratak, a da se o prijedlogu kolektivnog šefa države trebaju dogovoriti predstavnici Fiskalnog vijeća i nadležnih ministarstava:
„Uzimanje tih 200 miliona znači direktno umanjivanje budžeta entiteta iz kojih će trebati potaknuti razvoj koji će pomoći održati radna mjesta trenutna i pojačati socijalni sektor za koji će, zbog ekonomske krize, biti povećana potreba.“
Član Komisije za finansije i budžet iz HDZ BiH Velimir Jukić:
„Ono što ima šanse proći jeste prijedlog Vijeća ministara uvećan za nekih tridesetak miliona maraka predviđenih za izbjeglice, za povratak, i mislim da je to ono oko čega se može postići parlamentarna većina.“
Visoki predstavnik Miroslav Lajčak kaže da je nerealno očekivati da budžet bude usvojen do kraja godine, kao i što je nerealno da se budžet povećava za 200 miliona u situaciji kada ekonomska kriza pogađa i BiH i kada postoji velika vjerovatnoća da će radnici u pojedinim djelatnostima zbog toga biti otpušteni:
„Činjenica je da je Fiskalno vijeće jedan organ koji je stručan. Imamo tri premijera, imamo tri ministra financija. Oni su donijeli neke zaključke koji su, ja mislim, realistični. Svaki može da traži dodatan novac, ali pitanje je odakle da ga uzmemo. Ja mislim da umjesto toga da izlazimo sa nerealnim zahtjevima za dodatna budžetska sredstva i da tražimo da taj budžet raste 30 ili više posto, treba više da se pogleda u strukturu tog budžeta. Tražiti teške milione koje nemamo je isto tako neodgovorno. U situaciji kad čitav svijet se bori sa posljedicama ozbiljne financijske i ekonomske krize, kad i fabrike u BiH najavljuju smanjenje proizvodnje, smanjenje plaća radnika, treba i političari koji predlažu budžet da ne razmišljaju o tome kako bi se dopali nekim svojim biračima, a da govore o tome kako da pripremimo jedan bužet koji je realan, koji je izvodljiv, gdje su novci usmjereni upravo u oblasti koje su najviše potrebne.“
Prema broju poslaničkih mandata u državnom Parlamentu, odnosno onih koji su za i protiv budžeta u iznosu koji je Predsjedništvo BiH predložilo, teško da će on biti usvojen do kraja ove godine. Očigledno predstoji teška borba za usvajanje državnog proračuna, što će, sasvim sigurno, obilježiti i prve mjesece naredne godine.