Dodik se izvinio zbog izjave o sudijama

Milorad Dodik

Premijer RS Milorad Dodik izvinio se u petak zbog izjave da nema povjerenja u sudije muslimane u Sudu BiH. Do izvinjenja je došlo pošto je visoki predstavnik Miroslav Lajčak Dodikove kvalifikacije nazvao šovinizmom, a reagovala je i Ambasada Sjedinjenih Američkih Država.

Izjava premijera RS Milorada Dodika da je za taj entitet neprihvatljivo da mu sude sudije muslimani izazvala je buru osuđujućih reakcija u kojima je Dodikov istup nazvan šovinističkim, fašističkim i uvredljivim. Dodik je to izjavio prije dva dana komentarišući izuzimanje dokumetacije iz Vlade RS po nalogu Suda BiH oko istrage državnog Tužilaštva o izgradnji zgrade Vlade i prve dionice autoputa Banja Luka - Gradiška:


„Sud BiH i Tužilaštvo su prekršili zakon. Prekršile su to i neke strane ambasade koje su tražile i miješale se direktno u te poslove. Nemoguće je da se na žalbu koju mi uložimo odgovori za samo dva dana. Neprihvatljivo je, šta god ko rekao u BiH, za RS da nam sude sudije muslimani i da odbijaju žalbu koja je pravno utemeljena. I mi mislimo da je to samo zato što su oni muslimani Bošnjaci i da su negativno nastrojeni prema RS - i da je to iz tog razloga. I nek kaže šta god ko hoće, ali mi vidimo ujdurmu koja je tamo napravljena.“


Prvi je na Dodikovu izjavu oštro reagovao visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Miroslav Lajčak:


„U svakoj standardnoj demokratskoj zemlji ovakva izjava bi značila kraj političke karijere čovjeka koji bi tako nešto rekao. Ja apsolutno ne mogu da prihvatim stav da ako je neko pripadnik druge nacije, onda apriori mora da bude neobjektivan, negativan. To mi veoma jako liči na šovinizam i to je nešto što nema mjesto ni u jednoj državi, a posebno u državi koja je toliko multietnička kao što je BiH.“


Reagovano je i iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu. U saopštenju za javnost navedeno je da je takva „netolerancija apsolutno neprihvatljiva. U pravosuđu nema mjesta politici zasnovanoj na etničkim ili vjerskim elementima. Jednako tako odbacujemo i bilo kakvo političko uplitanje u rad pravosudnih organa", stav je Ambasade SAD.


Predsjednik Helsinškog odbora za ljudska prava RS Branko Todorović takođe je osudio Dodikovu izjavu kao neprihvatljiv čin uplitanja izvršne u sudsku vlast:


„Pogotovo kada u sebi sadrži elemente koji dovode u pitanje rad i profesionalizam zaposlenih u pravosuđu, prije svega sudija ili tužilaca, u vezi sa njihovom etničkom, religijskom ili bilo kojm drugom vrstom pripadnosti. Takve izjave svakako zaslužuju reakciju bh. javnosti, pogotovo kada imamo u vidu da političari u zadnjih godinu, dvije dana svojom retorikom daju jedan doprinos razvoju straha, nepovjerenja, pa čak i mržnje.“


Prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH Beriz Belkić istakao je da je postalo gotovo besmisleno reagovati na, kako kaže, Dodikove bisere:


„Izjava je anticivilizacijska, neljudska. Prije svega treba podsjetiti gospodina Dodika da ne sude ni pravoslavci, ni katolici, ni muslimani, ni neki drugi - nego sude sudije. I sude onima koji su se ogriješili o zakone. Stvar je vrlo jednostavna, i sva ova druga priča ide ka jednoj drugoj varijanti. Ja imam osjećaj da gospodin Dodik ima problema sa sudijama, odnosno da ima straha od sudija i da je ovo način nekakve preventive.“


Suvlasnik sarajevskog magazina „Dani“ Senad Pećanin nazvao je licemjernom reakciju visokog predstavnika Miroslava Lajčaka jer nije iskoristio i svoje bonske ovlasti da kazni Dodika zbog njegove izjave:

„Mislim da se radi o jednoj zaista skandaloznoj, i po svojoj suštini poruci koju ona šalje, izjavi koja je nezapamćena u novijoj političkoj historiji BiH. Iz te izjave tukne ne samo rasizam već, reko bih, fašizam.“

Evidentno je da u BiH ne postoji odgovornost za izrečenu riječ, te zbog toga i ne čudi retorika ne samo Dodika nego i drugih političkih lidera, kaže politička analitičarka iz Banje Luke Tanja Topić:


„U sopstvenom etničkom korpusu nemate one glasove koji pozivaju na odgovornost za jedno takvo ponašanje, već se radi o jednom uniformnom podržavanju takvih stavova, makar oni bili šovinistički, nacionalistički i slično.“

Ipak, nakon reakcija i poslije današnjeg sastanka sa amasadorom Ruske Federacije u BiH Konstantinom Šuvalovim, premijer Dodik izvinio se svima onima koji su, kako tvrdi, pogrešno interpretirali njegovu izjavu. Kazao je da nije šovinista, te da treba poštovati odluke sudija bez obzira na nacionalnu pripadnost:

„Ja se izvinjavam svima onima koji su možda pogrešno razumjeli. Naravno, ne želim da se izvinim onima koji su namjerno i tendenciozno zloupotrijebili takvu izjavu. Ja nisam imao namjeri, niti je moja namjera, niti jesam to - da pravim razliku o ljudima po nacionalnoj pripadnosti. Radi se o političkim činjenicama. U srpskom narodu isto ima tako ljudi za koje ja mislim da su loši, kao što mislim da u bošnjačkom narodu ima onih koji su dobri.“


Dodik je dodao da je prilikom davanja sporne izjave govorio o političkim činjenicama, o instrumentalizovanju i politizaciji Suda BiH.