Pripadnost Evropskoj uniji zasnovana je na sposobnosti prevazilaženja tragedija, historije i odricanja svih oblika diskriminacije. Ovo se, između ostalog, navodi u zajedničkom pismu bh. zvaničnicima koje potpisuju ministar vanjskih poslova Francuske Bernard Kouchner u ime francuskog predsjedavanja EU, Javier Solana, specijalni predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku, i Olli Rehn, evropski komesar za proširenje. Evropski lideri zabrinuti su zbog potpirivanja straha i podjela, umjesto udruživanja zemlje.
Reakcije evropskih institucija su, prema mišljenju profesora iz Banje Luke Miodraga Živanovića, preblage u odnosu na stvarno stanje u Bosni i Hercegovini:
„Čini mi se da je sada situacija daleko teža nego '96. godine, neposredno nakon ratnih dešavanja. Naime, sve je cementirano na etničkim matricama i zapravo naše nacionalno-političke elite se održavaju na vlasti upravo zbog te činjenice. Šta je moguće učiniti da se to stanje promijeni? Ja mislim da nam za promjenu stanja treba puno vremena. Dakle, nama ne treba ovdje novac, kapital, investicije - mi ćemo to kao mala zemlja nekako preboljeti, ali ne možemo riješiti ove strukturalne poremećaje, pri čemu se sva ova događanja kao rimejk onog starog filma iz ’91. ili ’92. godine.“
Pismo je bh. zvaničnicima predala ambasadorica Francuske, zemlje koja predsjedava Evropskom unijom. Vjeruje da pismo izražava veliku zabrinutost EU reformama koje ne napreduju u BiH. I prije i nakon izbora moglo se konstatovati koliko je teška politička situacija u BiH, kaže ambasadorica Francuske Maryse Berniau:
„Države članice EU su zaista razočarane primjenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je potpisan u junu mjesecu. Upravo ta zabrinutost cjelokupnom situacijom je i izražena kroz ovo pismo. Oni su konstatovali situaciju u zemlji, ali istovremeno ovo je i jedno upozorenje na probleme koji ovdje postoje. Od zvaničnika ove zemlje često se čuje opredijeljenost, ali treba i konkretno pokazati opredijeljenost ka EU. Znamo i podsjećamo lidere ove zemlje da BiH ima vokaciju EU i da je Unija spremna da joj pomogne, ali također i odgovorni ljudi ove zemlje trebaju pokazati spremnost za dijalog i kompromis, koji istovremeno čine i temelje evropske izgradnje.“
I novoimenovani ambasador Velike Britanije u BiH Michael Tatham podržava pismo i zamjerke evropskih lidera. Izvještaj o napretku BiH naglašava pogoršanje u političkoj klimi, podsjeća on:
„Loša politička klima je usporila, ako ne i uništila korisno kretanje koje je nastalo nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Dijelim zabrinutost evropskih zvaničnika. Prirodno je da postoje konceptualne razlike na kojima se mora raditi, ali postoji značajan zajednički teren, a to je napredak prema EU.“
U BiH je potrebno uspostaviti jednu konstruktivnu i pozitivnu političku atmosferu. To je jedini način da zemlja ispuni zadatke na svom putu ka EU, smatra poslanik u državnom Parlamentu Šefik Džaferović:
„Ono što je jako važno u tom procesu je jedan odlučan stav međunarodne zajednice - ovdje, prije svega, mislim na visokog predstavnika i Evropsku komisiju - odlučan stav o usvajanju evropskih standarda u pravni sistem BiH.“
Zabrinutost zvaničnika EU je opravdana, kaže poslanik Drago Kalabić:
„Ako se to do sada guralo pod tepih, mislim da je došlo vrijeme da se taj tepih digne i da pogledamo budućnosti u oči - kako ćemo razriješiti neke dileme ili probleme, kako hoćete, kojih su svjesni svi građani BiH i kojih je svjesna, na kraju-krajeva, i EU. To je činjenica. Mislim da je nerealno da neko kaže da je sve ok i da je sve u redu i da nemamo problema.“
Da su domaći političari spremni i sposobni da ispune očekivanja Evropske unije ovakvo pismo nikada ne bi stiglo u BiH, podsjeća Adis Arapović iz Centra civilnih inicijativa:
„Upravo na recidivima rata u BiH, upravo na recidivima poslijeratnih sukobljavanja, podjela i nastavka rata mirnodopskim sredstvima ova zemlja pokušava da se izbori za svoju poziciju u Evropskoj uniji. Bojim se da ova generacija političara još uvijek nije dorasla tako velikom i generacijskom zadatku da zemlju dovede do vrata Evropske unije. Upravo opstrukcija tog puta i ispunjavanje standarda koje traži Evropska unija su potpuno suprotni njihovom ličnom, stranačkom ili oligarhijskom interesu.“