Sudeći prema najavama određenih bh. političara, mjesec studeni mogao bi biti presudan za promjene postojećeg stanja u BiH. Već idući tjedan sastat će se lideri trenutačno tri najjače stranke u zemlji: Sulejman Tihić, Milorad Dodik i Dragan Čović. Očekuje se da će ova trojka razgovarati o procesu ustavnih promjena, europskim integracijama, popisu stanovništva, državnoj imovini, te o radu Vijeća ministara BiH, što nam je potvrdio i glasnogovornik HDZ-a BiH Mišo Relota:
„To je javnosti već i znato - naglasak HDZ-a BiH je na žurnom donošenju novoga ustava jer je evidenetno da sa sadašnjim ustavnim uređenjem BiH ne može ići bržim koracima ka integracijama u EU, odnosno potrebito je da se kroz novi ustav osigura jedna politička stabilizacija.“
O ustavnim promjenama, europskim integracijama, kao i funkcioniranju vlasti lider SNSD-a Milorad Dodik i lider HDZ-a BiH Dragan Čović već su razgovarali. Dodik je istakao da će prihvatiti svaki prijedlog o promjeni Ustava BiH koji ne dira ustavni poredak RS:
„Ja sam to jasno stavio do znanja gospodinu Čoviću. U pogledu njihovog pristupa on mi je ponovio ono što je već javnosti poznato, a izneseno u Kreševskoj deklaraciji, dakle, oni se zalažu za federalno uređenje u kome će biti četiri federalne jedinice, od toga bi Sarajevo bilo federalna jedinica sama. I ukoliko to ne dotiče RS i nema aspiracije na ono što je sada dio RS, mi bismo mogli da podržimo takav jedan način organizovanja.“
Generlani tajnik SDA Amir Zukić kaže da još nije precizirano gdje i kada će se održati sastanak pomenute trojke. Prema njegovima riječima, čelnici SDA su uvijek spremni razgovarati o temama koje će donijeti pozitivne promjene u BiH, ali također postoje i određeni prioriteti:
„Popis stanovništva nije u ovom momentu prioritet, on se ispolitizirao - s jedne strane zahtjevi predstavnika srpskih stranaka da na silu urade popis i na tom popisu formiraju vlast, a bez obveze konačne provedbe Aneksa 7 Dejtonskog sporazuma. SDA želi u cijelosti sprovesti sve one bitne činioce koji određuju strukturu javne administracije, uposlenih, i konačno obezbjeđenje održivog povratka.“
Sanel Huskić, predsjednik nevladine organizacije ACIPS, smatra da razgovori pomenute trojke mogu donijeti promjene samo za njihove osobne interese, ali ne za građane BiH:
„Oni uspijevaju da urade vrlo dobre stvari za svoje lične interese i za interese određenih političkih grupacija, tako da će oni uspjeti u svakom slučaju da se dogovore vezano za neke stvari koje su njima bitne, ali čisto sumnjam da će oni uraditi nešto bitno što se tiče općeg stanja u BiH.“
Sličnog mišljenja su i građani BiH koji sve više gube nadu u pozitivne promjene u državi u kojoj žive:
„Ništa se ne može promijeniti. Sve će ostati kao što je bilo i do sada Postojeću politokratiju treba energično smijeniti i uspostaviti nove odnose. Ovo ne vodi ničemu.“
„Imali su već toliko godina da mijenjaju, a ništa nisu promijenili, samo su pogoršali. Ali nije sve ni do njih, mislim da 90 posto treba se u našim glavama promijeniti, pa bismo onda promijenili i njih i onda bi, možda, se i moglo nešto promijeniti.“
"Žalosno je da se njih trojica sastanu jer, jednostavno, mogu se sastajati sto godina, nikad od njih neće biti ništa.“
"Oni samo gledaju svoje interese i interese stranke, a ne gledaju nas, narod.“
Idući tjedan planiran je i sastanak o rekonstrukciji federalne vlasti, a krajem mjeseca studenog u Banjoj Luci je planiran sastanak vladajuće šestorke, također o temi aktualna politička situacija u BiH.