FIFA nije odobrila utakmicu timova RS i Srbije

FIFA - Svjetska fudbalska federacija, nije dala odobrenje za susret, odnosno utakmicu u kojoj su snage trebali odmjeriti reprezentacije jednog entiteta i jedne države - preciznije, Republike Srpske i Republike Srbije.

Odluka Svjetske fudbalske federacije FIFA da ne dozvoli odigravanje prijateljskog meča između seniorske fudbalske reprezentacije Republike Srpske i mlade selekcije Srbije otvorila je i novo pitanje u funkcionisanju krovne fudbalske organizacije u Bosni i Hercegovini. Kako je moguće da je FIFA potpuno ignorisala stav i Predsjedništva i Izvršnog odbora bh. Fudbalskog saveza kojim se daje puna podrška održavanju meča? Član Predsjedništva krovnog saveza Bogdan Čeko mišljenja je da iza svega stoje politička lobiranja u FIFI da se utakmice ne odobre:


„To ide nekim drugim putevima. Tamo neko nekog lobira, neko nekog ima i u toj FIFI, tako da ja smatram da je to na tom fonu, a mislim da ova zvanična politika vjerovatno ovaj put nema uticaja.“


Predsjednik Fudbalskog saveza BiH Iljo Dominković odbija bilo kakvo politikanstvo u tom slučaju. Međutim, kako ističe, i njemu nije jasna odluka FIFE:


„Što je za mene zanimljivo, u izradi statuta su sudjelovali predstavnici FIFE i UEFA, tako da je tu predviđena mogućnost da reprezentativne selekcije postoje na nivou područnih, županijskih, kantonalnih saveza, entitetskih saveza kao i državni savez. Mi smo učinili ono što smo mogli. Ja sam vrlo zadovoljan da je Izvršni odbor na sjednici prekjuče jednoglasno dao podršku stavu Predsjedništva jer smo na Predsjedništvu još prije mjesec dana dali pozitivan stav za odigravanje te utakmice.“


U Fudbalskom savezu RS tvrde da je glavni krivac za dobijanje crvenog svjetla generalni sekretar državnog saveza Munib Ušanović koji je u svom prvom pismenom zahtjevu FIFI ispustio da pojasni prava entiteske reprezentacije na prijateljske mečeve. Dodatna obrazloženja nisu pomogla da FIFA promijeni mišljenje, kaže generalni sekretar Fudbalskog saveza RS Rodoljub Petković:


„Takve utakmice se širom Evrope igraju. Primjera radi, i Katalonija, Kanarska ostrva, Baskija. Možemo samo žaliti da smo stavljeni u drugačiji tretman u odnosu na ove asocijacije. Nastojaćemo u narednom periodu da argumentovano, u skladu sa propisima dokažemo da imamo pravo na odigravanje takvih utakmica.“


O svemu nije bilo moguće čuti i stav Muniba Ušanovića.


Urednik sportske redakcije sarajevskog dnevnog lista „San“ Sinan Sinanović ističe kako je vidljivo da su se u cijelom slučaju desile i mutne radnje jer je potpuno neuobičajeno da FIFA ignoriše stav nacionalnog fudbalskog saveza:

“Vjerujem čak da je bilo nekakve zakulisne radnje, nekih lobiranja da se to ne igra, da se da zeleno svjetlo na eventualno veto, a da su se igrale na duple igre - da se na sjednici dala aposlutna podrška, a nekim drugim kanalima očito da je neko izlobirao, ne znam preko koga i na koji način. Mislim da je time odaslana jedna ružna i loša slika prema FIFI, gdje su ljudi iz sjedišta svjetske nogometne kuće još jednom vidjeli kakav je i ko vodi bh. savez i na koji način je predstavljen naš fudbal, odnosno doprinose sve lošijem imidžu.“


Sinanović je mišljenja i da je zabranjena utakmica mogla da bude odlična prilika za promociju bh. fudbala:


„Lično poznavajući ljude iz Fudbalskog saveza RS neću da vjerujem da su oni tim činom željeli da ugrožavaju interese bh. fudbala. Čak štaviše, oni su se u nekoliko navrata pokazali kao korektni i konkretni u raščišćavanju negativnih pojava kada je bh. sport u pitanju. Ta utakmica sama po sebi, barem takva su bila izjašnjenja, trebala da posluži i selektoru A reprezentacije eventualno da isproba neke kandidate koji su možda za A reperezentaciju, a koje on nema prilike gledati.“


Prijateljski humanitarni meč trebao je da bude održan u drugoj polovini narednog mjeseca u povodu obilježavanja 100 godina fudbala u BiH. Pored Srbije, seniorska selekcija RS trebala je u Banjoj Luci do narednog proljeća ugostiti i reprezentacije Makedonije, Kipra, Grčke, te selekcije nekih pokrajina Italije i Španije.