Predlog rezolucije o priznavanju Kosova Sobranju su podneli u srijedu uveče poslanici vladajuće partije Albanaca Demokratske unije za integraciju, posle obavljenih konsultacija sa ostalim partijama albanskog bloka. U ovom dokumentu se navodi da se rezolucija treba doneti jer je status Kosova bio jedan od ključnih problema u regionu, koji je prouzrokovao permanentne političke potrese, nestabilnost i vojnu konfrontaciju. Zatim se ističe da, i pored dugog procesa pregovora, nije postignuto nikakvo približavanje stavova Beograda i Prištine, pa su zato mir i stabilnost u regionu postali direktno zavisni od rešavanja statusa Kosova.
“Priznavanjem Republike Kosovo od strane Republike Makedonije doprinećemo miru i stabilizaciji čitavog regiona”, kaže potpredsednik makedonskog Sobranja Rafiz Aliti, jedan od potpisnika predloga rezolucije.
Poslanici albanskih partija predložili su ovaj dokument, vodeći se od činjenice da je proces demarkacije severne granice Makedonije u fazi zaokruživanja, u skladu sa planom Martija Ahtisarija. Oni polaze od strateškog opredeljenja Makedonije da gradi i razvija dobrosusedske odnose kao garant stabilnosti regiona i insistirajući na otvorenu perspektivu za ubrzanu evropsku integraciju svih zemalja. U ovom dokumentu se još predlaže da Sobranje preporuči Vladi da preduzme sve neophodne aktivnosti za priznavanje Kosova i uspostavljanje diplomatskih odnosa i da nastavi da unapređuje dosadašnju saradnju sa Kosovom u svim oblastima.
Deo makedonskih opozicionih partija imao je primedbe na način sazivanja hitne sednice parlamenta, kao i na to što tekst rezolucije nisu imali na uviđaj do pred sednicu Sobranja. Oni smatraju da Vlada ovim potezom želi da prebaci odgovornost na parlamentarnu većinu.
“Priznavanje Kosova je nadležnost Vlade. Parlamentarna većina izgleda želi da ponese odgovornost od koje beži Vlada. U ovom trenutku, kada je prihvaćena Rezolucija Srbije u UN, treba biti vrlo pažljiv kod zauzimanja stava, ne o Kosovu, već o načinu glasanja na današnjoj sednici”, izjavila je Roza Topuzova iz Liberaldemokratske partije.
Inače, stavljanje ove rezolucije na dnevni red je bio jedan od uslova za vraćanje u Sobranje Demokratske partije Albanaca, koja nije učestvovala na sednicama jer ne priznaje rezultate poslednjih parlamentarnih izbora. Odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova treba doneti makedonska Vlada, a Parlament nakon toga verifikuje to rešenje.