Šok koji je Srbija doživela kada je početkom februara uhapšen večiti simbol Crvene Zvezde Dragan Džajić, zbog sumnje da je sa još dvojicom funkcionera tog beogradskog fudbalskog kluba učestvovao u milionskim malverzacijama prilikom transfera igrača u inostrane klubove, ovih dana zamenjen je novim iznenađenjem – iz Crne Gore stigla je vest da je Dragan Džajić dobio državljanstvo te zemlje.
Nakon prvobitnih, doduše retkih, komentara u štampi o Džajićevom patriotizmu, usledilo je i ozbiljnije pitanje o tome šta će biti sa sudskim postupkom koji se protiv njega vodi u Beogradu. Između ostalog i zbog mnogobrojnih polemika o opravdanosti hapšenja treće Zvezdine zvezde. Okružni sud u Beogradu nije zvanično obavešten da je Dragan Džajić dobio crnogorsko državljanstvo, izjavila je za naš program Ivana Ramić, portparol beogradskog Okružnog suda:
"Predmet je fazi istrage. U ovom trenutku ne bih mogla da kažem da li će činjenica što je okrivljeni Džajić dobio crnogorsko državljanstvo imati uticaja – neće imati uticaja dok god se okrivljeni bude uredno odazivao pozivima suda."
Sud nema komentar na odluku vlasti Crne Gore da Džajiću dodeli državljanstvo, rekla je Ramić, i dodala da u dosadašnjem toku postupka sa njim nije bilo problema kada je u pitanju odazivanje pozivima suda. Dragan Džajić je zajedno sa Vladimirom Cvetkovićem i Milošem Marinkovićem uhapšen uz veliku pompu, sa lisicama na rukama odveden je u policiju, taj snimak MUP je prosledio svim televizijama, i pet meseci proveo je u pritvoru. I pored prave potrage medija za njim, od tada se ne pojavljuje u javnosti.
Milan Vujin, vođa njegovog advokatskog tima, izjavio je za naš program da Džajić uzimanjem crnogorskog državljanstva ne želi da opstruira pravosudni postupak koji se protiv njega vodi u Srbiji:
"Gospodin Džajić nema potrebe da izbegava postupak jer pravda je na njegovoj strani. Dakle, mi očekujemo da ovde pobedi pravda i on će se odazivati na svaki poziv suda. Mediji ne bi trebalo da spekulišu, trebalo bi da se bave činjenicama, kao što bi činjenicama trebalo da se bave i organi krivičnog gonjenja koji su krenuli u postupak bez imalo činjenica. Uopšte ne očekujemo da će doći do osude, a i ovo uzimanje državljanstva nema nikave veze sa tim postupkom."
Zvaničnici u Podgorici objasnili su da je Džajić postao državljanin Crne Gore zato što je još od '85. stanovnik Miločera, gde ima kuću. Advokat Milan Vujin, nekada i sam funkcioner u Crvenoj Zvezdi, kaže da je pitanje zašto je Džajić uzeo državljanstvo Crne Gore njegova lična stvar:
"Treba da znate da postupak dobijanja državljanstva ne ide tako brzo i on je verovatno, vođen činjenicom da je oženjen Crnogorkom, imao nekih razloga da to učini."
Prema važećim zakonima Crne Gore, izručenje njenih državljana nije moguće. Zato, srpsko pravosuđe mora da povede računa o tome da Džajić ima novo državljanstvo, kaže za naš program Goran Ilić profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, jer bi to moglo da iskomplikuje sudski postupak u Srbiji:
"Ako se gospodin Džajić nalazi na teritoriji Republike Crne Gore, a ne dođe ovde u Beograd na neki od zakazanih pretresa, bez njegove dobre volje da se pojavi ovde Crna Gora ga, kao svog državljanina, ne bi izručila Srbiji. Problem postoji u situaciji osuđujuće presude, pod uslovom da ona bude doneta, jer izvršenje takve odluke nije moguće, s obzirom da Crna Gora, ukoliko se on nalazi na njenoj teritoriji, ne bi izručila gospodina Džajića Republici Srbiji radi izvršenja presude."
Domaći zakoni su jasni: Okrivljeni koji se brane sa slobode dužni su da o svakoj promeni mesta prebivališta i boravka obaveste istražnog sudiju i za to traže odobrenje. Ukoliko se okrivljeni ne odazove pozivu suda određuje se pritvor, raspisuje poternica i dotični se tretira kao begunac. Pre nego što sud da konačnu reč, svaki osumnjičeni je nevin, te su sve prognoze u slučaju Dragana Džajića u domenu teorije. No, objašnjava profesor Goran Ilić, ukoliko bi on bio osuđen, a u tom trenutku nalazi se recimo u Miločeru, bila bi otvorena jedna opcija:
"Onda postoji mogućnost da naša država ponudi Crnoj Gori da prihvati da ona izvrši presudu koju je doneo naš sud i da to bude učinjeno od strane pravosudnih organa Republike Crne Gore. To nije obaveza, to je samo mogućnost koju svaka država ceni s obzirom na svoje zakonske odredbe."
Dragan Džajić, u svetu fudbala poznat kao Džaja, od svoje 15 godine bio je fudbaler Crvene Zvezde. U periodu od '68. do '73. beogradski klub predvođen Džajićem četiri puta je osvajao titulu u prvenstvu Jugoslavije, a u međunarodnim mečevima njegovi dueli sa Špancem Hozeom Luisom Kamačom postali su legenda. Igračku karijeru u Zvezdi završio je 1978.