Korupcija potiče odozgo

Sarajevo, zgrada Rektorata Univerziteta i Pravnog fakulteta

U Federaciji BiH se ne stišava afera sa korupcijom na univerzitetima. Dok se resorna federalna ministrica, koja je inače srednjoškolski profesor, čudi otkud korupcija na visokoškolskim ustanovama, sa fakulteta poručuju kako će se za eventualne sankcije prema profesorima sačekati da se korupcija dokaže na sudovima.

- Eto ja sam kupila jedan ispit.

- Pa eto prijavite fakultetima da ste kupili ispit.

- Profesor je u penziji i šta sad?

- Imate MUP- napišite prijavu, ali i vi trebate odgovarati.

Ovako je novinarka na sastanku federalne ministrice obrazovanja i nauke sa rektorima univerziteta u Federaciji objasnila da je na fakultetima moguće kupovati ispite. Sve je počelo pokretanjem istrage protiv četvorice profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu, a zbog sumnje da su koristili seksualne usluge studentkinja i plaćali ih novcem i ispitnim pitanjima. Šutnja akademske zajednice o korupciji na fakultetima konačno je prekinuta. Reagovala je i ministrica obrazovanja i nauke Meliha Alić otvorenim pismom da se odmah preduzmu aktivnosti na utvrđivanju činjenica i objelodanjivanju istine. Ministrica Alić šokirana je navodima o korupciji:

„Pozivam da etički komiteti univerziteta poduzmu sva pitanja koja su vezana za ova nemila događanja i da određene institucije, koje jesu zadužene za to, preduzmu aktivnost.“

Etički komitet Univerziteta u Sarajevu u slučaju korupcije dužan je da reaguje tek kada se korupcija dokaže. Policija, tužilaštvo i sud imaju pravo vršiti predistražne i istražne radnje. Prorektor i predsjednik Etičkog komiteta Samir Arnautović:

„Mi nikada nismo dobili niti jednu jedinu prijavu vezano za korupciju. Sve druge stvari o kojima se govori, koje su vezane za korupciju, za nedolično ponašanje, koje spadaju u domen krivične odgovornosti, u nadležnosti su institucija države, to se zna, to su policija, tužilaštvo i sud.“

Na zvaničnom web sajtu sarajevskog Univerziteta pokrenuta je i anketa sa pitanjem: Da li prema Vašim saznanjima ima korupcije na Univerzitetu u Sarajevu? Odgovori mogu biti sljedeći: Priča se. Da. Ne. Nisam upoznat. A uobičajeni odgovor studenata koje zateknete na nekom od fakulteta je:

"Ne znam o tome ništa vjeruj mi!"

Branka Inić iz Helsinškog komiteta BiH podsjeća da je i ova organizacija dobijala prijave o korupciji na fakultetima. Sve je ostalo samo na prijavama jer su podnosioci zahtijevali anonimnost:

„Možda se radilo o par prijava koje su se odnosile na navodnu kupovinu diploma, koje su se odnosile na navodno davanje mita prilikom polaganja ispita i možda se radilo o tri – četiri prijave. Međutim, te prijave apsolutno nisu mogle doživjeti nikakvu svoju satisfakciju imajući u vidu da su podnosioci prijava tražili jednu zagarantovanu diskreciju u kojoj su ukazivali da se ne preduzimaju nikakve radnje u takvim situacijama. Helsinški komitet za ljudska prava u BiH koji u skladu sa statutom i pravilima radi na prijavama o povredi prava – i rad na prijavama zahtijeva i određene dokaze. Iz tih razloga mi i nismo mogli raditi na tim prijavama.“


I potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo najavio je da će zatražiti najstrožije mjere ukoliko se dokaže odgovornost profesora za korupciju:

„Bez obzira o kome se radi, ja ću tražiti poduzimanje od strane nadležnih institucija, u okviru njihovih zakonskih ovlasti, sve najstrožije i najhitnije mjere.“

Profesor na Fakultetu kriminalističkih nauka u Sarajevu, Mirsad Abazović, smatra da je potrebno osposobiti i dati puna ovlaštenja nadležnim institucijama da istraže korupciju i na javnim i na privatnim fakultetima:

„Poručio bih da i druge negativnosti i na Univerzitetu i na privatnim fakultetima u BiH do kraja istraže. I tu bih dao prioritet upravo tim institucijama, a ako odatle ne krene raščišćavanje, pa kako onda može osoba koja stekne diplome na taj način, funkcionirati dalje u društvu ili bilo kojoj društvenoj zajednici ili organizaciji. Naravno – koruptivno, i tada nema kraja nesrećama ove Bosne i Hercegovine, koja ima poprilično dosta nesreća pored te.“

Branka Inić iz Helsinškog komiteta BiH:

„U ovoj situaciji ja smatram da korupcija potiče odozgo. To je jednostavno stvar i politike. Politika je ta koja je uticala na ovu negativnu pojavu, a s druge strane smatram da oni koji vrše korupciju su se ohrabrili u tom negativnom činu, imajući u vidu da niko nije pokretao odgovornost protiv njih.“