"Nama je od vitalnog značaja da vlada primi izveštaj, sve što on sadrži, i napredak koji je registrovan, i nedostaci koji će biti identifikovani. Važno je da vlada fokusira svu svoju energiju na sadržaj izveštaja," rekao je Ervan Fuere.
Vicepremijer zadužen za evrointegracije Ivica Bočevski, u pokušaju da malo spusti loptu, rekao je da će izvestaj pretstavljati realnu sliku o tome šta se dogadjalo u protekloj godini, sa svim pozitivnim i negativnim elementima. Ipak, ostao je na tome da je problem sa Grčkom najveća prepreka:
"Ono što jasno govorimo je da i savrseno čisti dosije Republike Makedonije nije garancija da ćemo dobiti datum za početak pregovora sa EU, imajući u vidu izjave koje dolaze od našeg južnog suseda."
Bočevski je u poslednje vreme, pa i na nedavnom susretu u Briselu sa predstavnicima Evropske komisije, nekoliko puta ponovio da je spor sa Grčkom glavni problem i da je Makedonija do sada ispunila 75 posto od osam kriterijuma koje je dobila od Evrovlade, sa realnim izgledima da se sve ispuni do početka oktobra. U međuvremenu su predsednik Makedonije Branko Crvenkovski, opozicione partije i neke nevladine organizacije pozvali vladu da ne koristi spor sa Grčkom kao alibi za nesprovedene reforme. Eksperti takođe imaju različite stavove o odnosima makedonske vlade sa Briselom. Univerzitetski profesor Dimitar Mirčev kaže da poslednja prepucavanja neće uticati na dobre odnose sa Evropskom unijom:
"Na sve ovo gledam kao na situacioni problem, koji nista ne menja u nasim odnosima sa Unijom. Oni ostaju uredjeni i pravno i politički."
Mirčev kaže da kritike Fuerea ne treba shvatati negativno. Reakcija naše vlade je posledica nervoze domaćih političara, kaze on.
"U našem političkom životu ima malo nervoze u zadnje vreme, zbog očekivanih ocena u izveštaju Evropske unije i ta nervoza ponekad prouzrokuje i neadekvatne ocene o nekim nastupima."
Suprotnog stava je analitičar Hisen Ramadani. On ističe da je ovakva retorika vlade rizična za naše odnose sa Unijom:
"Ja sam kao građanin iznenađen zbog tolike bezosećajnosti od strane vlade oko posledica svega toga."
Ramadani smatra da izjava Fuerea iskazuje stav cele Evrope prema nama, a to potvrdjuje i prisustvo ambasadora zemlje predsedavajućeg u Uniji - Francuske, u trenutku kada su te kritike upućene.
"Mislim da se vlada na neki način, uslovno rečeno, nediplomatski ponaša prema međunarodnoj javnosti, a naročito prema Evropskoj uniji. Da li je spor o imenu jedino, ili glavno pitanje, to je tema za raspravu. Činjenica je da je u Uniji i samom premijeru Gruevskom dato na znanje da nisu zadovoljni politikom vlade."
A gde je zaista Makedonija na tom putu ka Briselu, znaće se početkom novembra. U medjuvremenu u Skoplju je ovih dana održan sastanak Komiteta za stabilizaciju i pridruživanje, na kome se raspravljalo o postignutim rezultatima u ispunjivanju političkih i ekonomskih kriterijuma, kao i o aktivnostima za usvajanje prava Evropske unije, u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.