Burne reakcije na Dačićevu izjavu u Banjaluci

Ivica Dačić i Stanislav Čađo

Posjeta ministra unutrašnjih poslova Srbije Ivice Dačića, protekle subote Banjaluci, odnosno njegova izjava koju je tamo dao, izazvala je burne reakcije, prije svega u Federaciji BiH. Posebno se naglašava kako je Dačić zalaganjem «za saradnju između Srbije, RS i drugih država u regiji» negirao postojanje države BiH.
Iz toga se može zaključiti kako Dačić lično, ali i Srbija, smatraju da je ovaj entitet – država, navodi se u reakcijama pojedinih političkih partija.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je tokom posjete Banjaluci, da Srbija, kao garant Dejtonskog sporazuma, čvrsto stoji i stajaće iza Republike Srpske u očuvanju onih prava koja su stečena u Dejtonu. Dačić je poručio da Srbija i Republika Srpska čvršće treba da grade zajednički kulturni, istorijski, politički i ekonomski prostor, te da je ubijeđen da će Vlada Srbije i sve političke stranke u toj zemlji izraziti punu podršku očuvanju onih prava koja su stečena Dejtonskim sporazumom:
„Tačno se znaju uslovi pod kojima je prekinut rat u BiH. Niko nema pravo da menja te uslove i u tom smislu će Republika Srpska imati apsolutnu podršku Republike Srbije i čitavog srpskog naroda u odbrani svojih prava koja su stečena ne samo Dejtonskim sporazumom nego i prava koja su stečena čitavim godinama ranije, čak bi se mogla nazvati istorijskim pravima. U tom smislu, bez obzira što su u pitanju dve države, Republika Srbija i Bosna i Hercegovina, i u okviru nje entitet Republika Srpska, mi smo pripadnici istoga naroda i niko nema pravo da ospori pravo Republici Srbiji da se životno bori i da životno bude zainteresovana za opstanak i očuvanje Republike Srpske.“
Ministar unutrašnjih poslova Srbije također je izjavio da, iako ima još malo živih svjedoka Dejtonskog sporazuma, ne znači da on treba da se mijenja, te da se njegova promjena može desiti samo uz saglasnost svih naroda u BiH:
„Kad to kažem, mislim na razne pokušaje revizije Dejtonskog sporazuma i ukidanja Republike Srpske. To što je u arhivama BiH ili Srbije možda izgubljen originalan primerak Dejtonskog sporazuma, ne znači da on ne treba da se poštuje.“
Povodom Dačićevih izjava, ali i njegove posjete Banja Luci, koja nije bila najavljena Ministarstvu vanjskih poslova BiH, u Bosni i Hercegovini, bar što se tiče političkih partija sa sjedištem u Federaciji BiH, ovo se tumači kao miješanje Srbije u unutrašnje uređenje BiH.
U Stranci demokratske akcije ministra Dačića doživljavaju kao formalnog i stvarnog nasljednika političkih ciljeva Slobodana Miloševića. Generalni sekretar stranke Amir Zukić kaže da Dačićeva posjeta Banjaluci, koja nije najavljena Ministarstvu vanjskih poslova BiH, predstavlja još jedan primjer u tretiranju Republike Srpske kao samostalne države:
„U Srbiji moraju da shvate da je Bosna i Hercegovina država i da unutar BiH postoje dva entiteta i na taj način da se ponašaju. Samo takve poruke mogu doprinijeti i Srbima u BiH da je bolje, i samoj Bosni i Hercegovini, a sigurno i Srbiji. Evidentno je gospodin Dačić došao nenajavljen u organe BiH kako to nalaže međunarodni kodeks ponašanja, otišao u Banjaluku i dao neke oprečne izjave.“
Poslanik Stranke za BiH u Parlamentu BiH Beriz Belkić:
„Gospodin Dačić kroz ovu izjavu kuca na otvorena vrata. Dakle, u ovoj zemlji je do apsurda doveden način odlučivanja. U ovoj zemlji se ni zapisnik sa neke sjednice ne može usvojiti bez glasova i srpskog naroda, govorim o entitetskom glasanju, o glasanju u Domu naroda itd. Nema govora da će se bilo kakave promjene unutar BiH vaninstitucionalno raditi, nego će se provesti kroz odgovarajuće procedure, dakle i kad je riječ o ustavnom uređenju i svim drugim zakonskim aktima koji uređuju zemlju.“
Za razliku od predstavnika vlasti sa područja Federacije BiH, njihove kolege iz Republike Srpske smatraju suprotno. Poslanik SNSD-a u državnom parlamentu Lazar Prodanović ne vidi ništa sporno u Dačićevoj izjavi, a njegovu nenajavljenu posjetu tumači kao odraz specijalnih veza između Republike Srpske i Srbije:
„Ja smatram da ne trebamo gledati na te formalnosti obzirom da imamo sporazum o specijalnim paralelnim vezama Republike Srbije i Republike Srpske kao entiteta u BiH. Nije nikakav diplomatski incident napravljen ovim dolaskom, ne treba biti tako osjetljiv. Potrebno je imati određena razumijevana jer smatram da BiH treba da razvija najbolje prijateljske veze sa susjednim državama, dakle sa Srbijom, Hrvatskom i Crnom Gorom.“
Poslanik PDP-a u Parlamentu BiH Branko Dokić:
„Gospodin Dačić je rekao da se Srbija neće miješati u ustavno uređenje BiH pod uslovom da do tih ustavnih promjena dođe konsenzusom sva tri konstitutivna naroda, a iz njegove izjave može se pročitati najava, ukoliko bi došlo do revizije Dejtonskog mirovnog sporazuma, da bi u tom slučaju Srbija uzela svoje učešće, što je sasvim normalno i prirodno.“