Razbijena grupa regionalnih švercera droge

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske u saradnji sa policijom Federacije Bosne i Hercegovine okončalo je rano jutros višednevnu akciju otkrivanja lanca krijumčara i narkodilera. Za to vrijeme pretreseno je više od 40 lokacija širom BiH, zaplijenjena velika količina droge i oružja i “razbijena“ grupa koja se sumnjiči za transport droge u Hrvatsku i Crnu Goru.

I danas, četvrtog dana velike akcije razbijanja lanca trgovine drogom, na području Trebinja uhapšeno je 12 osoba, a na području Federacije BiH još deset lica. U prethodna tri dana u akciji, u kojoj zajednički učestvuju policije Republike Srpske i Federacije BiH, na području Banje Luke, Trebinja, Mostara, Busovače, Doboja i Bileće uhapšeno je 29 osumnjičenih za proizvodnju i promet droge. Među privedenima je i poznata banjalučka advokatica Marica Ćulum. Većina uhapšenih do sada je prebačena u Tužilaštvo BiH.

Načelnik trebinjskog Centra javne bezbjednosti Goran Zubac kaže da je najveći uspjeh aktivnosti razbijanje takozvane bilećke grupe, u koju je uključeno najmanje 16 uhapšenih lica:

„Istu sumnjičimo za prebacivanje preko 500 kilograma opojne droge preko državne granice i vrijednosti preko milion maraka. A ista je bila uvezana sa kriminalnim aktivnostima i grupama koje su razbijene u Republici Hrvatskoj i koje se sumnjiče za prebacivanje oko 800 kilograma opojne droge.“

Zubac ističe da je tokom hapšenja i pretresa zaplijenjeno 40 kilograma droge:

„U prvom redu 36 kilograma najfinije maruihuane, tzv. skan, 100 grama opojne droge hašiš, 163 grama opojne droge marihuane, par stabljika konoplje, veća količina oružja i minsko-eksplozivnih sredstava.“

Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko - neretvanskog kantona Srećko Bošnjak navodi da su policije sarađivale već u pripremu akcije, te da su hapšenja i zaplijena velike količine droge rezultat odlične saradnje policijskih struktura:

„Mi smo završili za sada ovaj prvi dio, mada predstoji još aktivnosti do potpunog dokazivanja. Do okončanja postupka - naravno, biće tu još posla.“

Direktor Policije RS-a Uroš Pena kazao je kako se ostvaruju obećanja koja je nedavno javno dao da će se razriješiti pitanja krađe vozila, narkomanije i podmetanja eksplozivnih naprava na području Centra javne bezbjednosti u Trebinju:

„Sve se radi po naredbama Tužilaštva BiH, Specijalnog tužilaštva i Tužilaštva u Trebinju. Znači radimo jednu veliku akciju. Ta aktivnost traje još tri, četiri dana, pa ćemo onda imati krajnje korektne i fer rezultate.“

Zaplijenjena količina droge i broj uhapšenih sigurno će zadati udarac narkomafiji, ali daleko od toga da se može govoriti da je problem trgovine drogom u BiH riješen. O tome svjedoči i izjava Željka Marjanca, iz Humanitarne organizacije za borbu protiv narkomanije Poenta iz Banje Luke, koji kaže da je droga zavisnicima dostupna na svakom ćošku i za male pare:

„Dostupnija je nego ikada i svaki dan je cijena sve niža i niža. Pričamo o heroinu, ekstaziju i eventualno o marihuani, za ove ostale droge ne bih komentarisao. Na stajalištu jedan diler nudi nešto za 100 maraka, sutra drugi nudi za 90, preksutra treći za 80 - i to ide tako dole.“

Uz laku dostupnost, a i probleme sa kojima se suočavaju obični građani u BiH lako se dolazi do konstantnog povećanja broja ovisnika. I sami zavisnici od droga u jednom centru za odvikavanje pričaju o razlozima zbog kojih su počeli sa konzumiranjem droga:

„Lahko je dostupna droga u Bosni, a ne znam sad da li oni mogu šta poduzeti. Uglavnom, malo se toga nudi omladini, nema omladinskih centara, nikakvih sportskih aktivnosti, omladina je puštena da provodi svoje slobodno vrijeme po kafićima, a po kafićima se to obično najviše i nudi.“

„Počela sam sa 14 godina puštiti travu, marihuanu, hašiš, LSD, kokain, spid, ekstazi, da bih došla onda do heroina - da bih na kraju došla ovdje i da bi se shvatilo da sam bolesna.“

Prethodna velika akcija razbijanja narkolanca desila se krajem prošle godine kada su policijske strukture iz BiH i Hrvatske zaplijenile 160 kilograma kokaina izrazite čistoće. Profesor Pravnog fakulteta iz Sarajeva i autor knjige „Balkanski putevi droge i Bosna i Hercegovina“ Borislav Petrović i tada je ukazivao na činjenicu zašto je BiH pogodna za tržište i transport droge:

„Milje ljudi je nezaposlen. Kad ponudite neku veliku zaradu i ljudima koji rade, pa teško ko - ko ima sklonosti kriminalnih - može da odoli velikim ponudama. Dakle, zna se da još uvijek u BiH ne funkcioniraju službe sigurnosti na jedinstvenom nivou, pa je logika stvari da se biraju ovakva mjesta koja nisu sigurnosno dovoljno pokrivena. I, naravno, da se ljudi, transporteri, kuriri koji učestvuju u tom transportu također biraju iz naših zemalja. Dakle, to je strategija podzemlja.“

Pojedini mediji objavljuju da je u pripremu i tok akcije posljednjih dana uključena i američka agencija za suzbijanje narkotika DEA, te da se cijelom aktivnošću rukovodi iz jednog evropskog grada. U domaćim policijskim strukturama za sada to niti su potvrdili, niti su demantovali. Samo su rekli da nastavljaju sa borbom protiv narkomafije.